Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy urlop dyrektorski można wykorzystać po zaprzestaniu pełnienia funkcji dyrektora?
W placówce nieferyjnej, z racji wykorzystywania urlopu w dniach roboczych przez nauczyciela zarówno z jak i bez funkcji kierowniczej, możliwe jest wykorzystanie urlopu w naturze z uwagi na taki sam sposób wybierania urlopu (art. 64 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215). Z kolei w samorządowej szkole feryjnej nie ma wyraźnej podstawy prawnej pozwalającej na wykorzystanie urlopu nabytego w dniach kalendarzowych na stanowisku kierowniczym poza okresem ferii na stanowisko „szeregowego” nauczyciela, a nie jest to także urlop uzupełniający w rozumieniu art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. W związku z tym nowy dyrektor nie będzie zobowiązany do udzielenia w naturze urlopu w dniach roboczych byłemu dyrektorowi poza okresem ferii; będzie to uzależnione od dobrowolnej decyzji nowego dyrektora.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel ma ograniczone pensum 13/18, ale jest również zatrudniony na 15/30 na etacie w bibliotece szkolnej. Czy można połączyć te zatrudnienia w jeden etat i wykazywać godziny ponadwymiarowe, czy lepiej zatrudnić nauczyciela na podwyższonym pensum? Jak mam zrobić, aby nauczyciel nie stracił na wynagrodzeniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel - emeryt naszej szkoły został zatrudniony 01.09.2012 r. na czas nieokreślony na podstawie art 10 ust. 6 KN na 9/18. Okazało się, że w roku 2017/2018 nie ma dla nauczyciela godzin. Dyrektor poinformował nauczyciela w czerwcu 2017r., że nie będzie dla niego godzin. Nie dał nauczycielowi wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych. W dniu 04.09.2017r. chciał przekazać nauczycielowi świadectwo pracy - stosunek pracy rozwiązano na podstawie porozumienia stron ( art 23 ust. 4 pkt 1 KN). Nauczyciel nie przyjął tego świadectwa informując, że oczekuje innej formy rozwiązania stosunku pracy i oczekuje wypłaty odprawy lub innej formy zadośćuczynienia. Proszę o odpowiedź co możemy teraz zaproponować pracownikowi (proszę o podstawę prawną)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam,
proszę o przesłanie zakresu zadań dla katechety oraz nauczyciela jęz.angielskiego
dziękuję,pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel – emeryt jest zatrudniony w Szkole w niepełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony od 01 września 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r.
Aktualnie, od 09 października 2020 r. do nadal przebywa na zwolnieniu lekarskim.
W dn. 08 kwietnia br upłyną 182 dni choroby.
Jeśli n-l nie otrzyma zdolności do pracy z Zakładu medycyny pracy, należy rozwiązać stosunek pracy.
Na którą podstawę prawną powołać przy rozwiązaniu stosunku pracy?
1. z Karty N-la: Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony ulega rozwiązaniu w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 23 ust. 1 pkt 3 i art. 27 ust. 3 Karty Nauczyciela). Rozwiązanie stosunku pracy następuje w tym wypadku z końcem miesiąca, w którym dyrektor szkoły otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 23 ust. 2 pkt 3 Karty Nauczyciela).
2. Nauczyciel jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, więc czy należy zastosować przepisy Kodeksu pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel nabył prawo do wcześniejszej emerytury. Do kiedy musi odejść z pracy aby uzyskać emeryturę na starych zasadach. Nadmieniam, że 60 lat kończy w przyszłym roku tj.2019 w czerwcu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe