Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel – emeryt jest zatrudniony w Szkole w niepełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony od 01 września 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r. Aktualnie, od 09 października 2020 r. do nadal przebywa na zwolnieniu lekarskim. W dn. 08 kwietnia br upłyną 182 dni choroby. Jeśli n-l nie otrzyma zdolności do pracy z Zakładu medycyny pracy, należy rozwiązać stosunek pracy. Na którą podstawę prawną powołać przy rozwiązaniu stosunku pracy? 1. z Karty N-la: Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony ulega rozwiązaniu w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 23 ust. 1 pkt 3 i art. 27 ust. 3 Karty Nauczyciela). Rozwiązanie stosunku pracy następuje w tym wypadku z końcem miesiąca, w którym dyrektor szkoły otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 23 ust. 2 pkt 3 Karty Nauczyciela). 2. Nauczyciel jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, więc czy należy zastosować przepisy Kodeksu pracy.
Zgodnie z art. 25 1 § 1 i § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320) okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż 3 uważa się, że pracownik, od dnia następującego po upływie owych 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Przerwa w zatrudnieniu nie ma wpływu na limity ograniczające zawieranie umów na czas określony. Inaczej było do 22 lutego 2016 r. W poprzednim stanie prawnym wystarczyła miesięczna przerwa w zatrudnieniu i można było ponownie zawrzeć z pracownikiem umowę terminową.
Ustawodawca w art. 251 § kodeksu pracy wprowadził wyjątki od wskazanej powyżej zasady. I tak, przepisów, o których mowa powyżej nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:
• w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
• w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
• w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
• w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie – jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.
Podkreślić należy, że Karta Nauczyciela nie posługuje się pojęciem umowy na zastępstwo. Stosowanie do art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony. Nie jest to kodeksowa umowa na zastępstwo, ale umowa na czas określony zawarta w celu zastępowania nieobecnego nauczyciela. Jak każda umowa terminowa muszą być w niej określone terminy obowiązywania w postaci konkretnych dat.
Kwestia rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na czas określony, który nie uzyskała orzeczenia lekarskiego dopuszczającego go do pracy została pominięta w Karcie Nauczyciela. Ustawa ta nie wskazuje dalszej drogi postępowania w takim przypadku. Z uwagi na powyższe, trzeba się posiłkować przepisami ogólnymi. Stosownie do art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami Karty Nauczyciela, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy.
Najprostszym rozwiązaniem dla pracodawcy i pracownika sytuacji jest rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, w oparciu o zapis art. 30 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320). Jest to forma dogodna dla obu stron. Jednakże zdarzyć się może, ze z jakiegoś powodu pracownik na to nie przystanie. Wówczas właściwym trybem rozwiązania stosunku pracy będzie ten wskazany w art. 30 § 1 pkt 1 kodeksu pracy (przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia). Należy pamiętać o tym, że w okresie wypowiedzenia pracownik uznany przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za niezdolnego do pracy nie może być dopuszczony do pracy. Dla bezpieczeństwa należy zastosować w tej sytuacji możliwość jaką daje pracodawcy art. 362 kodeksu pracy i zwolnic pracownika obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel pracujący w szkole podstawowej z oddziałami przedszkolnymi ma godziny w przedszkolu i szkole. W związku z tym jego etat został przeliczony zgodnie z regulaminem płacowy. Jak w związku z powyższą sytuacją przeliczyć i naliczyć świadczenie urlopowe. Np. wychowanie przedszkolne 23 godz./tyg. i 7 godzin logopeda szkolny lub przedszkole 23 godz. i 4 godz. doradztwa zawodowego)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel złożył wniosek o wypłatę nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, staż pracy 35 lat osiągnie w dniu 1 września 2023 roku. Obecnie przebywa na urlopie bezpłatnym w związku z pełnieniem funkcji senatora RP. Czy mam wypłacić nagrodę, jeśli tak co będzie podstawą naliczenia nagrody w obecnym stanie nauczyciel nie pobiera wynagrodzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zastępca dyrektora nie ma godzin od 1 września (przetasowania w związku z reformą, likwidacja zastępcy w szkole podstawowej). Po wizycie w ZUS okazało się, że może odejść na emeryturę, także wg starych zasad, ale musi rozwiązać stosunek pracy do końca kwietnia br. To bardzo dobry, oddany nauczyciel. Czy jest jakaś szansa prawna, aby odeszła z 6-ci m-czną odprawą (art 20 KN?). Wiem, że niestety musi napisać sama prośbę o rozwiązanie stosunku pracy, mamy rok szkolny...Mało czasu, został tydzień. Pisząc do Pana, chcę chyba uciszyć smutek, że nic nie mogę zrobić, aby nagrodzić odprawą, tak wspaniałego pedagoga, za wieloletnią pracę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel będący na urlopie macieżyńskim może przerwać ten urlop np. na 14 dni, wrócić do pracy a nastepnie kontynuować urlop macieżynski?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jedna z pracownic niepedagogicznych naszej placówki (asystent nauczyciela - zatrudnienie na podstawie kodeksu pracy) była zatrudniona na czas określony do 30.06.2016 r. W związku z tym, że przed rozwiązaniem umowy przedstawiła zaświadczenie lekarskie o ciąży, umowa z mocy prawa (art. 177 par. 3 kp) uległa przedłużeniu do dnia porodu. Moje pytanie brzmi: co należy wpisać w świadectwie pracy w punkcie 4 dotyczącym wyniku ustania stosunku pracy; czy powołać się na art. 30 par. 1 pkt 4 kp: rozwiązanie umowy z upływem czasu, na który była zawarta, czy na art. 177 par. 3 (a jeśli art. 177 par. 3, jak skonstruować zapis dotyczący tryby rozwiązania umowy).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe