Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w 2018 r. nauczyciel może wykorzystać wolne z art 188 KP w godzinach?
Od dnia 1 stycznia 2018 r. nauczyciel zatrudniony w jednostce oświatowej prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego korzysta z opieki nad dzieckiem wyłącznie na zasadach określonych w art. 67e KN czyli w wymiarze 2 dni (bez możliwości rozbicia tych dni na godziny). Natomiast nauczyciele pozostałych publicznych i niepublicznych jednostek oświatowych korzystają z opieki nad dzieckiem na zasadach określonych w art. 188 KP, czyli według swojego wyboru w wymiarze określonym w dniach lub godzinach, ponieważ art. 67e KN nie jest wymieniony w art. 91b KN jako mający do nich zastosowanie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w związku ze swoją sytuacja rodzinną był zmuszony przeprowadzi się 100 km od pracy w naszej szkole. Złożył wniosek o urlop bezpłatny w okresie 01.09.2017 - 30.06.2018. Urlop został mu udzielony. Nauczyciel ten pracuje na zastępstwo w innej szkole w miejscowości w której aktualnie mieszka. Czy w związku z powyższym należny mu się świadczenie urlopowe za 12 m-cy czy tylko za 2 m-ce?
- Pracownik obsługi otrzymał wypowiedzenie warunków umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Pracownik napisał oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków. Co należy wpisać w świadectwie pracy "tryb i podstawa prawna rozwiązania umowy"?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z nowymi przepisami pracownik korzystający z przysługującego mu prawa do dwóch dni opieki nad zdrowym dzieckiem może wykorzystać je jako dwa dni w całości oraz może wykorzystać dwa dni w godzinach - czyli jako 16 godzin. Jeżeli nauczyciel pracuje z dziećmi w danym dniu 3 godziny to należy z przysługującego mu czasu 16 godzin potrącić tylko 3 godziny, czy należy rozliczać to łącznie z czasem przeznaczonym na przygotowanie się do zajęć itp. Proszę o wyjaśnienie jak należy rozliczyć czas nieobecności z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem nauczycielowi, który chce skorzystać z rozliczenia godzinowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel j.angielskiego do czerwca br. miał w mojej szkole 17/18, w nowym aneksie został etat uzupełniony godzinami świetlicy. Obecnie ma 19/20 razem ze świetlicą. Do umowy został dołączony aneks, ale niestety na czas nieokreślony. Jest to nauczyciel mianowany. Czy wystarczy w maju 2016 r. dać 3 miesięczne wypowiedzenie tych godzin świetlicowych???
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor Przedszkola Publicznego ogólnodostępnego zatrudnia nauczyciela wyłącznie do prowadzenia indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w miejscu zamieszkania dziecka , nauczyciel realizuje 10 godzin w tygodniu zajęć dla dziecka urodzonego w 2005 r., z uwagi na stwierdzoną niepełnosprawność intelektualna w stopniu głębokim. Miejsce prowadzenia zajęć odbywa się w innej miejscowości niż siedziba placówki, ale na terenie tej samej gminy. Miejscowość, w której prowadzone są zajęcia, oddalona jest od siedziby placówki o 10 km. Nauczyciel na zajęcia dojeżdża samochodem prywatnym, codziennie – czas zajęć to 2 godziny dziennie.
1. Jakie pensum realizuje nauczyciel? Czy 10/18? Prośba o podstawę prawną.
2. Czy nauczycielowi należy się zwrot kosztów przejazdu, tzw. ryczałt, i w jakiej wysokości? Czy za każdy dzień dojazdu, czy też do 300 km miesięcznie? Prośba o podstawę prawną.
3. Czy w uchwale rady gminy w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli może być ujęty dodatek dla nauczyciela, tzw. ryczałt za dojazdy wyrażony w liczbie kilometrów odpowiadającej faktycznej liczbie kilometrów koniecznych do pokonania w skali miesiąca?
4. Jak prawidłowo powinna być napisana umowa o pracę z nauczycielem. Co wpisać w miejscu wykonywania pracy - czy przedszkole, czy miejsce zamieszkania dziecka?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe