Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel w związku ze swoją sytuacja rodzinną był zmuszony przeprowadzi się 100 km od pracy w naszej szkole. Złożył wniosek o urlop bezpłatny w okresie 01.09.2017 - 30.06.2018. Urlop został mu udzielony. Nauczyciel ten pracuje na zastępstwo w innej szkole w miejscowości w której aktualnie mieszka. Czy w związku z powyższym należny mu się świadczenie urlopowe za 12 m-cy czy tylko za 2 m-ce?
Zgodnie z art. 53 ust. 1a Karty Nauczyciela, z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w przepisach o ZFŚS, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.
Okresu przebywania na urlopie bezpłatnym nie wlicza się do okresu zatrudnienia w danym roku szkolnym, zatem świadczenie urlopowe przysługuje jedynie za 2 miesiące.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od września planuję zmienić sekretarce warunki pracy.
Nowe warunki: etat sekretarki, 25 godzin i sprzątaczki 15 godzin.
Jak zgodnie z prawem przeprowadzić tę zmianę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy placówką niepubliczną feryjną, zatrudniającą nauczycieli na podstawie Kodeksu pracy, jednak w umowie jest zapis odnośnie urlopu "co do wymiaru urlopu ma zastosowanie art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela – nauczycielowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. W praktyce oznacza to, że w innym terminie, niż okres ferii zimowych, wakacji letnich lub ewentualnych przerw świątecznych, nauczyciel skorzystać z urlopu nie może. Zastosowanie powyższego artykuł nie rodzi żadnych dodatkowych świadczeń finansowych wynikających z Karty Nauczyciela.". Jaki wymiar urlopu przysługuje nauczycielce, która wraca z urlopu rodzicielskiego, na podstawie Kodeksu pracy czy z Karty Nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje na pół etatu i realizuje godziny karciane w świetlicy. Zobowiązany był w semestrze wypracować 18 godzin. W I semestrze nauczyciel wypracował 38 godzin karcianych, zaznaczając w dzienniku KN (podpisuje protokół kontroli). Nauczyciel realizuje różne pensum w różnych okresach czasu (dowożenie zimowe, więcej godzin świetlicy). Ma uśredniony czas pracy. Obecnie kończy się dowożenie i dyrektor dokonuje podliczenia czasu pracy. Zgodnie z zapisami w dzienniku zrobionymi osobiście przez nauczyciela, nie uwzględnia do czasu pracy godzin oznaczonych do nauczyciela jako KN. Nauczyciel mianowany twierdzi, że dyrektor powinien poinformować go ,że wypracował za dużo godzin i teraz żąda od pracodawcy zapłaty za wypracowane przez siebie ponad normę i oznaczone przez siebie godziny KN. Czy dyrektor powinien uwzględnić w czasie pracy te dodatkowo wypracowane i oznaczone przez nauczyciela godziny do czasu pracy nauczyciela. W II semestrze nauczyciel w dzienniku oznaczył 17,5 godziny KN i teraz chce to skreślić, bo będzie stratny finansowo. Czy można godziny karciane rozliczać w stosunku rocznym? Co grozi nauczycielowi, jeśli nie zrealizuje godzin karcianych? Czy jest to naruszenie dyscypliny
pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w informacji o warunkach zatrudnienia nauczycielowi niepełnozatrudnionemu należy przeliczać liczbę godzin do przepracowania w tygodniu.Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć otrzymują informację niżej wymienioną. Zgodnie z art. 42 ust. 1 i 2 Karty Nauczyciela czas Pani pracy nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. W ramach tego czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia obowiązana jest Pani realizować: 1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio
z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz (pensum), w wymiarze 20 godzin; 2) inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć opiekuńczych i wychowawczych wynikających z potrzeb oraz zainteresowań uczniów, w zakresie i wymiarze określonym w planie szkoły oraz arkuszu organizacyjnym szkoły; 3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem oraz doskonaleniem zawodowym.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Podpisuje umowę z konserwatorem na 1/2 etatu. W jaki sposób zaznaczyć, że czas pracy będzie uzależniony od rodzaju wykonywanej czynności np. przed 7 rano będzie odśnieżanie, a koszenie trawy np. w godzinach popołudniowych? Proszę o podstawę prawną i sposób ewidencji pracy konserwatora.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe