Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w czasie zawieszenia badań okresowych (zagrożenie epidemiologiczne) wysyłamy na kończące się badania okresowe sprzątaczki w szkole, które mają czynnik pracy na wysokości do 3 metrów? Czy zachowują ważność te, które się kończą np. 10 sierpnia 2022 r. i nie ma potrzeby wykonywania nowych?
Zgodnie z art. 12a ust. 1 pkt 1 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2021 r., poz. 2095 ze zm.), w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, od dnia ogłoszenia danego stanu, zawiesza się wykonywanie obowiązków wynikających m.in. z art. 229 § 2 zd. pierwsze i § 4a Kodeksu pracy, ale tylko w zakresie badań okresowych.
W okresie od dnia 16 maja 2022 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, na podstawie §1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. z 2022 r., poz. 1028). Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 60 dni od dnia odwołania danego stanu.
Zatem uznać należy, że w okresie stanu zagrożenia epidemicznego nie przeprowadza się badań okresowych, a obowiązek ten powstanie dopiero po uchyleniu ww. stanu.
Reasumując – w obecnie obowiązującym stanie prawnym, na zasadzie ww. przepisów szczególnych, zawieszono obowiązek przeprowadzania badań okresowych, a więc pracodawca nie ma obowiązku wysyłać pracownika na takie badania, a pracownik poddawać się im. Jeżeli nie ma normatywnego obowiązku przeprowadzania badań to pracodawca nie ma też podstawy prawnej do wysyłania pracowników na takie badania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jaki sposób naliczyć urlop wypoczynkowy nauczycielowi nieferyjnemu przedszkola? Jakie składniki wchodzą w skład wynagrodzenia za urlop? W jakim terminie wypłacane jest wynagrodzenie za urlop – z góry czy z dołu miesiąca?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej z nauczycielem wf na okres 2 lat od 01.09.2018 r. do 31.08.2020 r. (umożliwiający odbycie stażu na stopień nauczyciela kontraktowego) w części dotyczącej rodzaju świadczonej pracy. Jest to pierwsza umowa zawarta z tym pracownikiem. Niestety, w związku z tym, iż w roku szkolnym 2020/2021 zmniejszy się o 1 liczba etatów nauczycieli wf, dyrektor zmuszony jest przenieść 1 z nauczycieli do świetlicy szkolnej. Proszę o informację czy można wypowiedzieć umowę o pracę w części dotyczącej rodzaju świadczonej pracy (zmiana z nauczyciela wf na wychowawcę świetlicy) nauczycielowi w trakcie odbywania stażu na nauczyciela kontraktowego. Jeśli tak, to w jakim terminie należy to zrobić (wręczyć wypowiedzenie) i do kiedy czekać na decyzję pracownika. Co, jeśli nie przyjmie nowych warunków?
Nadmieniam, iż jako kryterium wypowiedzenia umowy, akurat temu pracownikowi, przyjęto najkrótszy okres zatrudnienia. Pozostali nauczyciele wf są zatrudnieni albo na umowy na czas nieokreślony, albo poprzez mianowanie, a dwoje (w tym pracownik, o którym mowa) na okres 2 lat (w celu umożliwienia odbycia stażu), z tym, że jeden z nich był zatrudniony wcześniej od 11.09.2017 r. do 22.06.2018 r. (koniec zajęć dydaktycznych) w celu zastępstwa i ponownie od 01.09.2018 do 31.08.2020, a drugi (typowany do wypowiedzenia umowy w części dotyczącej rodzaju świadczonej pracy) od 01.09.2018 do 31.08.2020.
Proszę o szczegółowe informacje w jaki sposób dokonać wypowiedzenia, w jakim terminie oraz czy w przypadku niewyrażenia zgody przez pracownika należna mu będzie odprawa (za jaki okres)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałam się dowiedzieć, czy w wypadku gdy dyrektor we wrześniu obejmuje stanowisko w publicznej placówce, w której od ponad ośmiu lat wykonuje usługi bhp inspektor, z którym zawarł umowę o usługi na czas nieokreślony poprzedni dyrektor, ale zbiegiem okoliczności jest spokrewniony z nowym dyrektorem, który znalazł się w tak zwanej sytuacji zastanej, można posądzić go o nepotyzm.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o uśrednienie etatu wicedyrektora, któremu Organ Prowadzący ustalił pensum 7. Przydział godzin na rok szkolny 2017/2018: 7 godzin j. polskiego oraz 8 godzin świetlicy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wygaszanego gimnazjum zakończy pracę 31 sierpnia 2019 r. Kiedy należy wystawić mu świadectwo pracy, skoro 31 sierpnia przypada w sobotę? Czy można to zrobić w piątek 30 sierpnia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe