Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jaki sposób naliczyć urlop wypoczynkowy nauczycielowi nieferyjnemu przedszkola? Jakie składniki wchodzą w skład wynagrodzenia za urlop? W jakim terminie wypłacane jest wynagrodzenie za urlop – z góry czy z dołu miesiąca?
W świetle art. 64 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nauczyciel przedszkola ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni udzielanych według ustalonego planu urlopów. W pytaniu nie podano wymiaru zatrudnienia nauczyciela przedszkola. W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy stosuje się przy obliczaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego art. 154 § 2 Kodeksu pracy – wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Przykładowo przy zatrudnieniu na pół etatu należy liczbę dni 35 pomnożyć przez 0,5, co da wynik 17,5. Po zaokrągleniu w górę otrzymujemy 18 dni.
Na podstawie art. 67 Karty Nauczyciela nauczyciel przebywający na urlopie wypoczynkowym uprawniony jest do wynagrodzenia w takiej wysokości, w jakiej otrzymałby, gdyby w tym samym czasie pracował. Składniki wchodzące w skład wynagrodzenia urlopowego są wskazane w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1455). Są to składniki w stałej wysokości (np. wynagrodzenie zasadnicze, dodatek motywacyjny), w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu wypoczynkowego oraz składniki otrzymywane w wartościach średnich (np. wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw) – z okresu miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc urlopu wypoczynkowego.
Nauczyciel przedszkola powinien otrzymać wynagrodzenie z góry w stałych składnikach, także za okres urlopu wypoczynkowego. Jeżeli nauczyciel w miesiącu korzystania z urlopu otrzymał tylko wynagrodzenie w stałych składnikach, to jego wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego nie ulegnie zmianie. Nauczyciel powinien otrzymać z góry wynagrodzenie, które należne jest również za czas urlopu.
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu. Zgodnie z § 1 ww. rozporządzenia wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw wchodzi w skład wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczyciela, co oznacza, że powinno ono zostać wypłacone w terminie korzystania z urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o pomoc w wyliczeniu urlopu przysługującemu nauczycielowi zatrudnionemu w naszej placówce od 1 września 2019 roku do 26 czerwca 2020 roku.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy, z którym zawarta została umowa na czas określony tj . od 1.09.2010 do 30.06.2011 (na czas zastępstwa za nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia) zwrócił się z prośbą do pracownika kadr oraz do dyrektora, aby przygotowano podpisanie aneksu i przedłużyć umowę do 31 sierpnia 2011 r. Czy prawnie jest do możliwe? Czy nauczyciel ten będzie mógł rozpocząć staż na kolejny stopień awansu zawodowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy głównemu księgowemu, który złożył trzy miesięczne wypowiedzenie, należy wystawić jedynie świadectwo pracy po okresie wypowiedzenia, czy powinien on otrzymać w okresie wypowiedzenia jeszcze jakieś pismo, jeżeli tak to bardzo proszę o podpowiedź jakie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przeniesienie nauczyciela na inne stanowisko. Czy można i w jaki sposób (jak powinno się postąpić po kolei i jakie dokumenty wręczyć - wypowiedzenia zmieniające, aneksy do umów?) przenieść nauczyciela na inne stanowisko (w tej samej szkole) w następujących przypadkach, biorąc pod uwagę, że nauczyciel najprawdopodobniej nie wyrazi zgody na to przeniesienie: 1. nauczyciel mianowany - przeniesienie z wychowawcy świetlicy na nauczyciela edukacji przedszkolnej; 2. nauczyciel mianowany lub dyplomowany - przeniesienie z nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej na nauczyciela edukacji przedszkolnej; 3. nauczyciel kontraktowy - przeniesienie z nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej na wychowawcę świetlicy. Czy zamiar przeniesienia należy skonsultować ze związkami zawodowymi (jaka jest podstawa prawna?), a jeśli tak, to w którym momencie - czy po pisemnej odmowie (braku zgody nauczyciela) czy przed?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozwiązując stosunek pracy (emerytura) posiadał staż pracy 33 lata i 7 m-ęcy. Po pół roku od rozwiązania umowy dostarczył dokumenty potwierdzające zatrudnienie (8 m-ęcy). Łącznie jego staż pracy w dniu rozwiązania stosunku pracy zwiększy się i wynosi 34 lata i 3 m-ące.
Nauczyciel wnioskuje o wypłatę nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy.
Czy należy wypłacić taką nagrodę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe