Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w przedszkolu można korzystać z zakupionych przez rodziców podręczników, kart pracy?
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego ma na celu proces wspomagania rozwoju i edukacji dzieci i nakazuje zapewnienie dzieciom możliwości wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych. Zalecane warunki i sposób realizacji tych celów przewidują następujące proporcje zagospodarowania czasu przebywania w przedszkolu w rozliczeniu tygodniowym zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2012 r. poz. 977): co najmniej jedną piątą czasu należy przeznaczyć na zabawę (w tym czasie dzieci bawią się swobodnie, przy niewielkim udziale nauczyciela); co najmniej jedną piątą czasu (w przypadku młodszych dzieci - jedną czwartą czasu), dzieci spędzają w ogrodzie przedszkolnym, na boisku, w parku itp.; najwyżej jedną piątą czasu zajmują różnego typu zajęcia dydaktyczne, realizowane według wybranego programu wychowania przedszkolnego; pozostałe dwie piąte czasu nauczyciel może dowolnie zagospodarować (na czynności opiekuńcze, samoobsługowe, organizacyjne i inne). Tak określone cele i sposób realizacji podstawy programowej prowadzą do wniosku, że przedszkola mają uczyć przede wszystkim przez zabawę i to bardziej zdobywania umiejętności niż wiedzy, dlatego podstawa programowa nie stanowi o korzystaniu z podręczników w przedszkolu. Podręczniki mogą być wykorzystywane tylko za zgodą wszystkich rodziców, a także przez nich zakupione. To samo dotyczy kart pracy, które pełnią rolę swoistych ćwiczeń. W braku zgody wszystkich rodziców, należy zrezygnować z podręczników lub kart pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam, czy nauczyciel języka obcego ma prawo wpisać wyniki matury próbnej jako oceny cząstkowe, wpisując za każde zadanie osobną ocenę?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ile godzin rewalidacyjnych przysługuje dziecku w przedszkolu? Jaki kwalifikacje musi mieć nauczyciel prowadzący rewalidację jeśli w orzeczeniu jest niepełnosprawność ruchowa? Czy może to być oligofrnopedagog?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Posiadam budynek, w którym prowadzę punkt przedszkolny. Czy w tym punkcie mogę zarejestrować Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy wydzielając na potrzeby ORW połowę sal?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy z dotacji otrzymywanej przez stowarzyszenie od gminy na prowadzenie szkoły można finansować wycieczki edukacyjne organizowane dla uczniów?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi pracującemu w przedszkolu niepublicznym przysługuje dzień wolny z tytułu święta wypadającego w sobotę, skoro i tak sobota obligatoryjnie jest dniem wolnym?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe