Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w przedszkolu niepublicznym konieczne jest prowadzenie księgi korespondencyjnej oraz rejestru wydawanych zaświadczeń? Czy z dotacji oświatowej można zakupić system z wideodomofonami do sal dydaktycznych w celu ograniczenia dostępu oraz zwiększenia bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu? Zastanawia mnie również czy z dotacji oświatowej można zakupić kosiarkę automatyczną do koszenia trawnika na placu zabaw na terenie przedszkola?
Żaden obowiązujący przepis nie stanowi o obowiązku prowadzenia dokumentu o nazwie „księga korespondencyjna” w niepublicznym przedszkolu. Ponieważ prowadzenie dokumentacji przedszkolnej jest elementem jego organizacji, istnienie takiego dokumentu może przewidywać statut konkretnego niepublicznego przedszkola lub gdy o takich zagadnieniach może zgodnie ze statutem decydować dyrektor, wówczas jest to uzależnione od jego decyzji – art. 172 ust. 2 w zw. z art. 102 ust. 1 pkt 8 i 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2020 r., poz. 910.
Wideofon instalowany w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniów można sfinansować z dotacji, jeżeli wydatki na zakup i montaż nie przekraczają 10 000 zł, a ponadto takie urządzenia nie będą wbudowane na stałe w konstrukcję budynku, zaś ewentualny demontaż nie spowoduje uszkodzenia budynku ani samego urządzenia; wówczas instalacja może zostać sfinansowana z dotacji samorządowej jako środki trwałe, zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2017 r., poz. 2203. Natomiast w przypadku, gdy do wideofonów nie jest spełniony chociaż jeden z ww. warunków, nie mogą być finansowane z dotacji samorządowej, gdyż będą stanowiły wydatki inwestycyjne wykluczone z wydatkowania z dotacji.
Zakup kosiarki, wykorzystywanej do prawidłowego utrzymania placu zabaw i zapewnienia bezpieczeństwa dzieci przebywających na nim w ramach zajęć przedszkolnych, również należy uznać za możliwy do sfinansowania z dotacji (art. 35 ust. 1 pkt 2 lit. e UoFZO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy przedszkole niepubliczne może skorzystać z tzw. postojowego dla pracowników? Jakie są wymagania formalne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nasza szkoła przygotowuje się do nadania imienia i sztandaru szkole. Rewers sztandaru wygląda następująco: biało-czerwone tło, w centralnym miejscu umieszczony wizerunek Orła Białego. Nad Orłem na półokręgu umieszczony napis: „BÓG HONOR OJCZYZNA”, pod Orłem znajduje się napis: „NAUKA I PRACA”. Czy umieszczenie napisu nad Orłem jest zgodne z zasadami oraz dobrymi praktykami godnego postępowania wobec polskich symboli państwowych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jakie są zadania dyrektora szkoły związane z kierowaniem jednostką budżetową?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych na końcu dokumentu należy wymienić nazwiska osób, które podpisały oryginał świadectwa. Co w sytuacji, kiedy nie wiadomo, kto złożył podpis? Świadectwo kilka lat temu zostało wydane uczniowi, a placówka nie przechowuje kopii świadectw.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły, który złożył wniosek o ocenę swojej pracy może zrezygnować i przerwać procedurę ceny pracy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe