Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w sytuacji, gdy nauczyciel dyplomowany zostaje zatrudniony na pełny etat od 1.09.2021 r. do 31.08.2021 r. przez 2 kolejne lata na czas określony (ponoć na zastępstwo, ale w umowie brak informacji o zastępstwie ani o art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela jako podstawie zatrudnienia) – to w sądzie mógłby się domagać zmiany umowy na podstawie mianowania?
Jeżeli umowy na zastępstwo są zawierane prawidłowo, czyli w razie potrzeby zastępstwa za nieobecnego nauczyciela (art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.), to nie przekształcają się one w zatrudnienie na czas nieokreślony, niezależnie od liczby oraz czasu trwania tych umów. Umowa na zastępstwo, zawarta w warunkach określonych w art. 10 ust. 7 KN, nie jest nieważna (a więc nie jest równoznaczna z zatrudnieniem na czas nieokreślony), gdy w jej treści nie wskazano powodu zawarcia umowy na czas określony, co powinno nastąpić zgodnie z art. 251 § 4 pkt 1 i art. 29 § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.). Jeśli natomiast nauczyciel jest w stanie wykazać przed sądem pracy, że jego pracodawca dysponuje wolnym miejscem pedagogicznym na czas nieokreślony na pełen etat, a więc m.in. że nie istnieje potrzeba zatrudnienia go tylko na zastępstwo, to może domagać się ustalenia, że jest zatrudniony na podstawie mianowania (art. 10 ust. 5 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile godzin powinien wynosić etat nauczyciela wychowania przedszkolnego, pracującego z dziećmi w grupie mieszanej 6- cio , 5- cio i 4 -latków, od nowego roku szkolnego?
- Czy nauczyciel mający jednolite studia magisterskie z geografii, czterosemestralne studium pedagogiczne - kwalifikacje pedagogiczni i studia podyplomowe z biologii może uczyć przyrody?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka w gimnazjum zatrudniona była: od 01.09.2007 r. do 31.08.2008 r. umowa o pracę na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2008 r. do 31.08.2009 r. umowa o pracę na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2009 r. zatrudnienie przez mianowanie (18/18 etatu - czas nieokreślony). W maju 2012 r. nauczycielka otrzymała wypowiedzenie warunków pracy i płacy, w części dotyczącej zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy (na 15/18) i wyraziła pisemną zgodę na tę zmianę (w wypowiedzeniu nie ma na jaki okres jest zmiana). Jednak od 01.09.2012 r. dostała w zastępstwie nieobecnej nauczycielki godziny i miała pełen etat do 27czerwca 2013 r. Od 1 września 2013 miała również pełen etat do 31 sierpnia 2014 r. (warunki z aktu mianowania). W maju podpisała analogiczne jak wyżej wypowiedzenie warunków, ale od września 2014 r. znów w zastępstwie miała pełen etat. Czy w/w sytuacja jest poprawna prawnie i jakie dokumenty dyrektor powinien uzupełnić tej nauczycielce (porozumienie, aneks, itp.)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielce należy się zasiłek na zagospodarowanie, która rozpoczęła pracę jako nauczyciel po raz pierwszy w przedszkolu w 2014 r., ale wcześniej pracowała poza oświatą?
- Pracownik zatrudniony w stołówce w OHP na umowę o pracę jako instruktor praktycznej nauki zawodu. Ile dni przysługuje mu urlopu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe