Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w sytuacji przyznania uczniowi orzeczenia o nauczaniu indywidualnym, w którego domu nie ma warunków do prowadzenia zajęć, dyrektor może zorganizować nauczanie indywidualne na terenie szkoły?
Uczeń technikum informatycznego posiada orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego. Zgodnie z planem nauczania należy go przygotować do egzaminów potwierdzających kwalifikacje wyodrębnione w tym zawodzie. W domu ucznia nie ma warunków do zrealizowania programu nauczania dla tego zawodu – brak odpowiedniego sprzętu komputerowego i oprogramowania komputerowego. Możemy zapewnić uczniowi kształcenie w ramach kwalifikacji jedynie w szkolnej pracowni komputerowej. Czy w takiej sytuacji dyrektor może zorganizować nauczanie indywidualne na terenie szkoły?
Jeśli w orzeczeniu o potrzebie nauczania indywidualnego dopuszczono możliwość nauki na terenie szkoły, nie ma przeszkód, aby uczeń korzystał z pracowni informatycznej.
Otwarty katalog miejsc, w których można porwadzić nauczanie indywidualne
Nauczanie indywidualne zapewnia się uczniowi, którego stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do placówki. Rozporządzenie w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży wskazuje wykaz miejsc, w kórych mogą odbywać się te zajęcia:
- dom rodzinny;
- placówki, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy o systemie oświaty;
- rodzina zastępcza;
- rodzinny dom dziecka;
- placówka opiekuńczo-wychowawcza;
- regionalna placówka opiekuńczo-terapeutyczna.
Kiedy nauczanie indywidualne można zorganizować w domu?
W myśl § 5 ust. 2 rozporządzenia w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży zajęcia indywidualnego nauczania mogą być również organizowane w szkole, jeśli:
- w orzeczeniu wskazano możliwość realizacji indywidualnego nauczania w pomieszczeniu w szkole;
- szkoła dysponuje pomieszczeniem, w którym mogą odbywać się zajęcia dla tego ucznia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W oparciu o ustawę z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, zwracam się z prośbą o pomoc w przygotowaniu wzoru wniosku (rozdział 5 ustawy), jak również informację czy możemy/powinniśmy pobierać opłaty, jeśli tak to za co, jakie i jak je wyliczać. Proszę również o informację o czynnikach, które są brane pod uwagę przy ustalaniu nakładanych opłat, informacji o środkach prawnych przysługujących w przypadku odmowy wyrażenia zgody, umowę o udzielenie wyłącznego prawa do korzystania z informacji sektora publicznego, powody jej zawarcia oraz
wyniki oceny tej umowy, o ile taka umowa została zawarta (rozdział 2 ustawy). Proszę też o wszystkie istotne informacje, jakie powinny być zawarte na stronie BIPu.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy rodzic może prosić o powtarzanie klasy pierwszej ucznia klasy szkoły podstawowej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie odnośnie duplikatów świadectw i legitymacji szkolnych. Na czyje konto powinny być uiszczane opłaty- szkoły czy gminy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Chciałam zapytać, czy kierownik gospodarczy może być członkiem Komisji inwentaryzacyjnej (rocznej) przeprowadzanej drogą weryfikacji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W szkole w przypadku dwóch klas są podziały na dwie grupy na takich przedmiotach jak język angielski, informatyka oraz lekcje wychowania fizycznego. Zdarza się sytuacja, gdy nauczyciel prowadzący np. informatykę w grupie 1 jest nieobecny w pracy. W tym samym czasie grupa 2 ma język angielski. Ze względu na brak zorganizowania zastępstwa w 1 grupie łączy się grupę 1 i 2. Czy w takim przypadku jak ma zostać policzona godzina zajęć, jeśli nauczyciel miał prowadzić lekcje z np. 15 uczniami (1 grupa), a miał pod opieka całą klasę (grupa 1 i 2)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe