Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w szkole niepublicznej dla dorosłych możemy zatrudnić dyrektora na umowę zlecenie bądź o dzieło?
W przypadku, gdy w danym niepublicznym przedszkolu dyrektor nie jest pracownikiem pedagogicznym (nie musi mieć kwalifikacji nauczyciela do zajmowania stanowiska kierowniczego oraz nie prowadzi zajęć), może zostać zatrudniony na umowę cywilnoprawną nazywaną umową – zleceniem, jeżeli nie wykonuje zadań w warunkach typowych dla stosunku pracy, do których należą wykonywanie pracy w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę oraz pod jego kierownictwem, rozumianym jako wydawanie wiążących poleceń co do sposobu jej wykonywania, zgodnie z art. 750 w zw. z art. 734 i n. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r., poz. 1145) oraz art. 22 § 1 - § 12 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. Natomiast ponieważ efektem pracy dyrektora szkoły nie jest jakiś konkretny wytwór materialny lub niematerialny, nie może być zatrudniony na umowę o dzieło, o której mowa w art. 627 i n. KC.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W chwili obecnej zatrudniam dwóch nauczycieli języka polskiego. Jeden z nich ma stopień nauczyciela mianowanego drugi kontraktowego. W arkuszu organizacji pracy szkoły na ten rok nie mam godzin dla dwóch nauczycieli, mam 1,5 etatu. Chciałbym zostawić na całym etacie nauczyciela kontraktowego a mianowanemu ograniczyć zatrudnienie. Czy jest jakiś przepis który chroni nauczycieli mianowanych w stosunku do kontraktowych, czy w przypadku gdybym nie miał godzin mogę zwolnić mianowanego, a kontraktowego pozostawić w pracy?
- Pracownik zatrudniony w szkole ma umowę na czas określony, która kończy się w przyszłym roku. Przed końcem trwania umowy z pracownikiem, następuje likwidacja stanowiska. Czy w takim przypadku przysługuje pracownikowi jednomiesięczna odprawa?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Poproszę o wzór nagany ustnej i pisemnej dla nauczyciela.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może zatrudnić nauczycielkę języka polskiego (ukończyła filologię polską), będącą obecnie na drugim semestrze studiów podyplomowych z pedagogiki na etacie pedagoga szkolnego w liceum ogólnokształcącym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące badań lekarskich pracowników pracujących w przedszkolu. W naszej placówce zatrudniona jest pani ucząca religii i będąca u nas jedynie 45 min/tydzień w jej teczce osobowej mam badania lekarskie z jej głównego miejsca pracy tj. szkoły podstawowej i jest to orzeczenie lekarskie wydane na podstawie skierowania lekarskiego. Podczas kontroli sanepidu sekcji oświaty usłyszałam, że to orzeczenie jest z kodeksu pracy a powinna mieć badania sanepidowskie. Pracownicy, którzy pracują u nas i mają styczność z żywnością mają także takie orzeczenia z tym, że kiedyś one nazywały się chyba do celów sanitarno-epidemiologicznych. Czy powinnam tą panią kierować na dodatkowe badania lekarskie? czy nauczyciel powinien mieć jeszcze tzw. książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych? Nie rozumiem różnic i wymagań w tym zakresie, proszę o wyjaśnienie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe