Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy wicedyrektorowi szkoły, który musi pracować w dwóch budynkach oddalonych od siebie przysługuje ryczałt za dojazdy służbowe? Jakie są zasady jego przyznawania? Podobna sytuacja jest w przypadku pracownika administracji, który jest zobowiązany dojeżdżać do Zespołu Obsługi Szkół w celu przekazywania dokumentacji szkolnej.
Przemieszczanie się między budynkami położonymi w miejscowości lub miejscowościach stanowiących miejsce pracy pracownika nie uprawnia do zwrotu kosztów przejazdów z mocy prawa, ponieważ takiego świadczenia nie przewidują obowiązujące przepisy prawa pracy. Jedynie gdyby któryś z pracowników wyjeżdżał do miejscowości niestanowiącej miejsca pracy (czyli do miejscowości innej niż określona w akcie mianowania lub umowie o pracę), byłby uprawniony do zwrotu kosztów podróży służbowej, w tym rzeczywiście poniesionych kosztów dojazdu środkiem transportu wskazanym przez pracodawcę (art. 775 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.; § 2 pkt 2 lit. a i § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, Dz.U. z 2013 r., poz. 167 ze zm.). Ponadto zwrot kosztów przejazdów mógłby przysługiwać, gdyby dyrektor zawarł z poszczególnymi pracownikami umowy cywilnoprawne o wykorzystywanie do jazd lokalnych w celach służbowych własnego samochodu lub motocykla, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. z 2002 Nr 27, poz. 271). Wówczas taka umowa określałaby miesięczny limit kilometrów na jazdy lokalne, a zwrot kosztów używania pojazdów do celów służbowych następuje wówczas w formie miesięcznego ryczałtu. Takie wydatki szkoły musiałby przewidywać także jej plan finansowy (art. 68 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.). Jeśli natomiast umów nie zawarto z pracownikowi, nie przysługują im zwroty kosztów przejazdu, gdyż nie odbywają podróży służbowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaki wymiar urlopu uzupełniającego za 2017 i 2018 rok należy się nauczycielowi, który:
- od 30.01.2017 do 25.07.2017 przebywał na zwolnieniu lekarskim, a następnie
- od 26.07.2017 do 25.07.2018 na urlopie dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w zakresie "pracy w nocy" pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach administracyjnych w trakcie światowych dni młodzieży. Czy w związku z dyżurami jakie ewentualnie będą pełnić pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach administracyjnych w nocy to powinni dostać osobne polecenie, informację, że pełnią w nocy, a co z dodatkiem za pracę w nocy???
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący zmniejszył o jeden oddział nabór na nowy rok 2018/19 - zmniejszenie liczby oddziałów w szkole. Czy mogę zwolnić nauczyciela - bibliotekarza pracującego w pełnym wymiarze (ur. 5 maja 1958 r.) z art. 20 KN i z odprawą razem dziewięciomiesięczną? W jego miejsce planuje powierzyć pracę nauczycielowi j.rosyjskiego, który ma odpowiednie kwalifikacje (studia podyplomowe) do pracy w bibliotece szkolnej, a obecnie uczy j. rosyjskiego - ma pełny etat. Od przyszłego roku szkolnego nie będzie miał pełnego wymiaru godzin jako nauczyciel j. rosyjskiego. Dodam, że nauczyciel bibliotekarz wyraża chęć przejścia na emeryturę i ma ponad 30 lat pracy na tym stanowisku. Czy podana podstawa prawna i planowany tok jest właściwy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o doprecyzowanie odpowiedzi. W pierwszej części napisaliście, że są to godziny płatne, a w końcowej części że niepłatne. Nie rozumiem tego. Czy możecie mi to doprecyzować. Dziękuję za dotychczasową odpowiedz i proszę o następną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który nabył prawa emerytalne można wypłacić odprawę emerytalną w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia w związku z koniecznością zwolnienia tego n-la ze względu na zmniejszającą się ilość oddziałów spowodowaną reformą edukacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe