Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy właściciel przedszkola, będący jednocześnie organem prowadzącym i pełniącym funkcję dyrektora w szkole publicznej, może pobierać wynagrodzenie za pełnienie ww. funkcji z dotacji oświatowej? Jeśli tak to na jakiej podstawie może się to odbywać? Czy musi to być jakaś umowa czy zarządzenie organu prowadzącego? Czy może pobierać wynagrodzenie na podstawie faktury?
Właściciel szkoły z punktem przedszkolnym pełni funkcję organu prowadzącego dla ww. placówek oraz pełni jednocześnie funkcję dyrektora szkoły i punktu przedszkolnego. Osoba, o której mowa w pytaniu ma prawo korzystać z prawa do wynagrodzenia z dotacji z budżetu jednostki samorządu terytorialnego na podstawie art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1930). Stosownie do art. 35 ust. 1 pkt 1 lit. aa ww. ustawy dotacja oświatowa może być przeznaczona na pokrycie wydatków bieżących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły i placówki, obejmujących każdy wydatek poniesiony na cele działalności placówki wychowania przedszkolnego, szkoły lub placówki, w tym na roczne wynagrodzenie:
1) osoby fizycznej zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej w publicznym lub niepublicznym przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce oraz
2) osoby fizycznej prowadzącej publiczne lub niepubliczne przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, szkołę lub placówkę, jeżeli odpowiednio pełni funkcję dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki albo prowadzi zajęcia w innej formie wychowania przedszkolnego.
Przepisy ustawy o finansowaniu zadań oświatowych wprowadzają wymogi co do zawarcia umowy cywilnej z osobą fizyczną zatrudnioną w przedszkolu czy szkole. Jednakże w przypadku osoby fizycznej, prowadzącej szkołę (przedszkole), będącej jednocześnie dyrektorem placówki, takiego wymogu oczywiście być nie może. Dochodzi bowiem do połączenia się kilku ról. W takim przypadku organ prowadzący będący dyrektorem szkoły (przedszkola) nie może zawrzeć umowy sam ze sobą. Oznacza to, że podstawą wydatkowania środków na jego wynagrodzenie powinien być jednostronny akt (zarządzenie) określający wysokość i termin wypłaty wynagrodzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy z dotacji oświatowej można pokryć premię uznaniową dla nauczycieli i pomocy nauczyciela? Ile razy można wypłacić taką premię? Czy potrzebny jest do tego jakiś dokument, czy wystarczy zaznaczenie na liście płac?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest klasyfikacja wypadków w szkole (lekki, ciężki to jakie)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Klasa wpłaciła zadatek na zieloną szkołę na podstawie sporządzonej umowy. Wyjazd miał się odbyć w czerwcu 2020 r. Z powodu sytuacji pandemicznej grupa nie miała możliwości wyjazdu na zieloną szkołę. Ośrodek wypoczynkowy nie widzi jednak podstaw do zwrotu zadatku, twierdząc że mogli przyjechać. Na jakie przepisy powołać się i odzyskać pieniądze uczniów?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy magister edukacji wczesnoszkolnej i oligofrenopedagog ma kwalifikacje do uczenia od nowego roku szkolnego w klasie czwartej szkoły podstawowej specjalnej dzieci z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- 1.Proszę sprecyzować zapisu w waszym regulaminie Rady Pedagogicznej "Dopuszcza się możliwość protokołowania elektronicznego posiedzeń Rady Pedagogicznej". Zapis rozumiem jako prowadzenie protokolarza w pamięci komputera więc czy istnieje przy tej okazji specjalny podpis elektroniczny? Jak nowy nadzór odniesie się do tej formy? 2.Nie znalazłem w portalu Regulaminu szkoły. Konkretnie gimnazjum. 3.Jak zgodnie z pzepisami powinna wygladać oraz być prowadzona księga protokołów Rady Pedagogicznej?.Czy uchwały i wnioski mogą być prowadzone w osobnej ksiedze?Jak prawidłowo dokumentować i prowadzić wszelkiego rodzaju sprawozdania?Forma elektroniczne w mojej opini byłaby najlepszym rozwiązaniem.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe