Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy zasięgnięcie opinii organu prowadzącego w sprawie powołania wicedyrektora musi być poprzedzone zasięgnięciem opinii rady pedagogicznej w tej sprawie, czy też mogą to być opinie udzielone niezależnie od siebie? Czy powołanie na stanowisko wicedyrektora obecnego dyrektora gimnazjum, którego kadencja kończy się z dniem 31 sierpnia 2017r, powinno nastąpić z końcem roku szkolnego, czy na naradzie sierpniowej - plenarce, bądź na naradzie inauguracyjnej?
W opisanym przypadku przepis art. 37 ust. 1 ustawy o systemie oświaty wymaga od dyrektora zasięgnięcia opinii organu prowadzącego, rady szkoły lub placówki (jeżeli taka istnieje) oraz rady pedagogicznej. Są to odrębne opinie wydawane niezależnie od siebie.
Powierzenie stanowiska wicedyrektora powinno nastąpić odpowiednio wcześniej ze względu na konieczność ujęcia tego faktu w projekcie organizacyjnym (ewentualnie pierwszym aneksie przygotowywanym w sierpniu) oraz obowiązku wypłaty należnego wynagrodzenia w dniu 1 września.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielowi wypowiedziano stosunek pracy za 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia. Przez 1 rok i 6 m-cy pozostawał bez pracy. Został do niej przywrócony wyrokiem sądu. Czy okres pozostawania bez pracy wlicza się do stażu pracy, nagrody jubileuszowej? Czy czas ten wlicza się do stażu pracy w szczególnym charakterze wymaganego do przejścia na emeryturę nauczycielską zgodnie z art. 88 ust.1 Karty Nauczyciela? Czy należy wypłacić takiemu nauczycielowi wynagrodzenie zgodnie z art. 47 KP?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Warunkiem konkursu na pracownika administracji w szkole było między innymi złożenie zaświadczenia o niekaralności. Brak tegoż dokumentu spowodował niespełnienie warunków formalnych. Kandydatura została odrzucona. Ojciec kandydatki złożył pismo o wyjaśnienie twierdząc, że to nie jest zgodne z prawem. Ten dokument figuruje u nas jako konieczny w naszej kontroli zarządczej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z różnymi interpretacjami dotyczącymi przydziałem godzin dla nauczycieli w roku szkolnym 2017/2018 bardzo proszę o informację: a) czy w pierwszym arkuszu kwietniowym nakreślamy tylko etaty (18 h) uwzględniając oczywiście specyfikę przedmiotów np. język polski 4x5 h lekcyjnych = 20 h, b) czy możemy dać nauczycielowi 1,5 etatu?
- Jak należy postąpić, jeżeli nauczyciel jest oddelegowany na szkolenie w godz.10.00-14.00, a od godz.8.00 ma zajęcia? Czy należy go zwolnić z całego dnia? Nadmieniam, że szkolenie odbywa się w pobliżu miejsca pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, mam następujący problem:
Od 18 października jedna z moich nauczycielek (WF) rozpoczyna urlop dla poratowania zdrowia (do 30. 08. 2014 r.). Od początku roku przebywała ona na zwolnieniu lekarskim, więc pozostali nauczyciele WF przejęli jej lekcje jako zastępstwa doraźne (udało mi się tak wprowadzić zmiany w planie, że wszystkie lekcje WF odbywały się normalnie). Ponieważ jeden z pozostałych nauczycieli WF (zatrudniony przez mianowanie) nie ma od 1 września etatu (wyraził zgodę na zmniejszenie w tym roku szkolnym liczby godzin i jest obecnie zatrudniony na 9,78/18), to chciałabym zatrudnić go na zastępstwo na czas urlopu nauczycielki w wymiarze 11,5 /18. Jak w związku z tym powinna być sformułowana obecnie jego umowa? Czy to ma być aneks do umowy z dnia 2 września br.? Czy dodatkowa umowa?
I czy mogę z tej umowy wypłacić mu dodatek za wysługę lat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe