Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy zatrudniając nauczyciela na zastępstwo od 1.09. mogę mu umożliwić odbycie stażu na nauczyciela kontraktowego? Pani po przewidywanym na wrzesień porodzie deklaruje korzystanie z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, co czasowo pozwalałoby odbyć staż nowej osobie. Czy jest to zgodne z prawem, czy też umowa na zastępstwo to uniemożliwia?
Zgodnie z art. 9a ust. 12 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.- dalej Karta Nauczyciela) osoba nieposiadająca stopnia awansu zawodowego z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskuje stopień nauczyciela stażysty. Staż na stopień nauczyciela kontraktowego trwa 9 miesięcy i kończy się wystąpieniem przed komisją kwalifikacyjną (art. 9b ust. 1 pkt 1 i art. 9c ust. 1 pkt 1 Karty Nauczyciela). Żeby nauczyciel mógł uzyskać stopień nauczyciela kontraktowego musi być zatrudniony od pierwszego dnia zajęć dydaktycznych w szkole przynajmniej do dnia posiedzenia komisji kwalifikacyjnej, gdyż zgodnie z art. 9g ust. 6A Karty Nauczyciela w skład tej komisji wchodzi kierownik jednostki, w której jest zatrudniony nauczyciel ubiegający się o awans.
Podkreślić należy, że Karta Nauczyciela nie posługuje się pojęciem umowy na zastępstwo. Stosowanie do art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony. Nie jest to kodeksowa umowa na zastępstwo, ale umowa na czas określony zawarta w celu zastępowania nieobecnego nauczyciela. Jak każda umowa terminowa muszą być w niej określone terminy obowiązywania w postaci konkretnych dat.
Jeżeli dyrektor ma pewność, że nauczyciel nie wróci do pracy przez okres jaki potrzebny jest do odbycia stażu przez innego nauczyciela, może zawrzeć umowę na czas określony z nauczycielem i umożliwić mu rozpoczęcie stażu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor szkoły może delegować kilku nauczycieli na szkolenie w innej miejscowości jednym samochodem osobowym. Samochód jest własnością jednego z nauczycieli delegowanych? Czy dyrektor szkoły może delegować nauczyciela i np. 2 uczniów jego prywatnym samochodem na: konkurs, zawody, preorientacje zawodową itp.?
- Jestem dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, w którego skład wchodzą przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. W tym roku powołano w Organie Prowadzącym Referat ds. Oświaty, w którym pracują kadrowa, księgowa oraz referent organizacyjny. Ponadto powołano stanowisko kierownika referatu z następującym zakresem obowiązków. 1. organizowanie i kierowanie praca referatu w tym określenie obowiązków i odpowiedzialności poszczególnych pracowników. 2. nadzór nad przestrzeganiem przepisów bhp. 3. nadzór merytoryczny nad wykorzystaniem środków pieniężnych wydatkowanych przez jednostki oświatowe. 4. zatwierdzenie do wypłaty wszystkich płatności związanych z funkcjonowaniem referatu i placówek oświatowych. 5. nadzór nad prawidłową obsługą administracyjną, finansową i organizacyjną Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 6. podejmowanie czynności organizacyjnych w sprawie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 7. koordynowanie polityki kadrowej prowadzonej przez dyrektora Zespołu. przygotowanie projektów składu komisji konkursowych do wyłonienia kandydatów na stanowisko dyrektora Zespołu. 8. opiniowanie i przedkładanie do zatwierdzenia wójtowi projektów organizacji roku szkolnego. 9. przygotowanie w porozumieniu z dyrektorem Zespołu projektów planów finansowych. 10. ustalenie terminów inwentaryzacji majątku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 11. określenie potrzeb i planowanie inwestycji, modernizacji i remontów obiektu Zespołu. 12. kontrola nad prawidłowym przygotowaniem Zespołu do realizacji działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. 13. organizowanie sprawnego i bezpiecznego dowozu dzieci do szkoły na terenie gminy. 14. organizowanie wypoczynku dzieci w okresie ferii i wakacji. 15. współdziałanie z organami nadzoru pedagogicznego, instytucjami kulturalno-oświatowymi, związkami zawodowymi oraz innymi organizacjami w zakresie realizacji zadań oświatowych. 16. przygotowanie projektów uchwał Rady Gminy dotyczących działalności referatu i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 17. wykonanie innych zadań oświatowych w zakresie udzielonych upoważnień lub wynikających z odrębnych przepisów. Bardzo proszę o odpowiedź, czy kierownik referatu oświaty ma tak szeroki dostęp do wszystkiego co się dzieje w szkole. Moim zdaniem połowa wyżej wymienionych zadań jest niezgodna z prawem.
- Pensum logopedy po 1.09.2018 roku.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 02.09.2013 zatrudniam nauczyciela na umowę na zastępstwo. Czy musi rozpocząć staż?
- Czy nauczyciel (będący emerytem), który przedłożył zaświadczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może korzystać z obniżonego pensum i urlopu w celu wyjazdu na leczenie sanatoryjne?
Czy może uzyskać zgodę na dodatkowe zatrudnienie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe