Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel (będący emerytem), który przedłożył zaświadczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może korzystać z obniżonego pensum i urlopu w celu wyjazdu na leczenie sanatoryjne? Czy może uzyskać zgodę na dodatkowe zatrudnienie?
Nauczycielowi niepełnosprawnemu zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, dla którego maksymalny tygodniowy wymiar czasu pracy jest ustalany zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.), obniża się – czyli istnieje taki obowiązek - tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć proporcjonalnie do obniżenia maksymalnego tygodniowego wymiaru czasu pracy, z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę – art. 42a ust. 1a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Ustawa UoRZiSoZON nie przewiduje prawa do urlopu na wyjazdy sanatoryjne. Natomiast zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 10f ust. 1 pkt 2 UoRZiSoZON osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, na który może wyjechać na wniosek lekarza. Obniżone normy czasu pracy, o których mowa w art. 15 ust. 1 i 2 UoRZiSoZON oraz art. 42a ust 1a KN dotyczą jednego pracodawcy. Niepełnosprawny nauczyciel może podjąć dodatkowe zatrudnienie, a w samorządowej szkole, która go zatrudnia na pełen etat, na okres do 31 sierpnia 2019 r. musiałby uzyskać pisemną zgodę dyrektora na dodatkową pracę – art. 222 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zamierza w tym roku szkolnym odejść na emeryturę z art.88 Karty Nauczyciela. Składa teraz stosowne dokumenty do ZUS-u. Czy rozwiązanie stosunku pracy z tym nauczycielem ma nastąpić przed złożeniem wniosku czy dopiero po wydaniu decyzji przez organ rentowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracowni(intendent) musi wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego w roku czy może przełożyć go na następny rok. Proszę o podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w interpretacji zapisów z Karty Nauczyciela i Prawa oświatowego dotyczących zatrudniania osób do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, nie posiadających uprawnień pedagogicznych w szkole niepublicznej. Czy za każdym razem trzeba uzyskać na takie zatrudnienie zgodę kuratora, np. instruktor gry w szach y- chcemy prowadzić na terenie szkoły takie zajęcia i zatrudnić osobę na umowę zlecenie. Napomnę że jesteśmy placówką niepubliczną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem wicedyrektorem przedszkola. Moje pensum wynosi 22 godziny, z czego 14 godzin jest dydaktycznych. Ile godzin tygodniowo powinnam pracować jako wicedyrektor?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, mający:
-dyplom ukończenia studiów wyższych zawodowych (3-letnich) na kierunku ochrona środowiska,
-dyplom ukończenia studiów magisterskich uzupełniających (2-letnich) na kierunku biologii środowiska,
-zaświadczenie uzyskania kwalifikacji pedagogicznych do pracy nauczycielskiej, gdzie dydaktyką przedmiotowa były: biologia, chemia i przyroda (razem 120 h wykładów i ćwiczeń) może być zatrudniony na stanowisku nauczyciela chemii w szkole podstawowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe