Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy zatrudniając nauczyciela na zastępstwo, pracodawca jest zobowiązany skierować go na badania lekarskie, czy wystarczy, że pracownik okaże ksero aktualnego zaświadczenia lekarskiego z podstawowego miejsca pracy.
Kodeks pracy:
Art. 229. § 1. Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:
1) osoby przyjmowane do pracy,
2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy
przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia
lub warunki uciążliwe.
Badaniom wstępnym nie podlegają jednak osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.
Wstępne badania lekarskie musi przejść każdy nowo zatrudniany pracownik. Posiadane przez nauczyciela zaświadczenie z podstawowego miejsca pracy nie może stanowić podstawy do dopuszczenia go do pracy, mimo iż charakter wykonywanej pracy jest taki sam. Pracownik musi mieć zaświadczenie o dopuszczeniu do pracy na konkretnym stanowisku u konkretnego pracodawcy, a więc w każdej szkole inne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1.Czy dyrektor szkoły może uśredniać godziny dydaktyczne w klasie, która w trakcie roku szkolnego wychodzi na miesięczną praktykę zawodową? - mam w takiej klasie 3 godziny tygodniowo - w miesiącu kwietniu klasa przebywa na praktyce zawodowej - za ten czas od września do końca roku szkolnego płatność za wymienione 3 godziny jest mi uśredniana.
2. Czy dyrektor może nie zapłacić za zastępstwo, które zostało przydzielone mi w planie, w czasie gdy mam ustalone zajęcia z wymienioną w pyt.1 klasą, która to obecnie jest na praktyce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel chce pójść na urlop zdrowotny. Czy korzystniej jest pójść na ten urlop do końca czerwca od 1 września , czy od 1 września do końca sierpnia? Czy zostanie nauczycielowi wypłacona nagroda jubileuszowa, gdy w roku jubileuszu pójdzie na urlop zdrowotny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W sobotę szkoła organizuje choinkę szkolną dla wszystkich uczniów. W tym dniu przychodzą wszyscy nauczyciele i zajmują się opieką nad dziećmi w czasie 2 godzin. Ile czasu/dni przysługuje do odbioru temu nauczycielowi i w jakiej formie? (czy też zajęcia opiekuńcze, 2 godziny czy cały dzień...) Czy ten dzień/godziny nauczyciel ma otrzymać na wniosek złożony przez siebie, czy należy przyznać z urzędu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pełniąc funkcję dyrektora z końcem stycznia 2017r. przeszłam na emeryturę. Obowiązki dyrektora powierzono jednemu z nauczycieli z rady pedagogicznej na okres 10 miesięcy. W tym samym czasie pełniący obowiązki dyrektor zaproponował mi pracę na stanowisku n-la przydzielając mu swoje godziny (mamy te same kwalifikacje przedmiotowe). Po miesiącu z powodów rodzinnych nowo powołany dyrektor złożył rezygnację z funkcji. Organ prowadzący zwrócił się w tej sytuacji do mnie z prośbą o przejęcie obowiązków na okres nie dłuższy niż do listopada tego roku i ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora szkoły. Moje pytanie jest następujące. Czy są i jakie ograniczenia prawne dla nauczyciela emeryta pozostającego w stosunku pracy do przystąpienia do konkursu na stanowisko dyrektora w wygaszanym gimnazjum oraz czy ocena pracy ważna do maja 2018 r. będzie uznana przy składaniu dokumentacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przechodzi od 01.09.2018 rok na emeryturę, jak podstawę prawna należny wpisać w świadectwie pracy? Czy będzie to rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe