Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy "zwolnienie" ucznia z drugiego języka lub zajęć wychowania fizycznego to decyzja administracyjna? Spotkałam się ostatnio z praktyką wydawania zwolnień przez Dyrektora szkoły. Wydanie którego dokumentu jest więc prawidłowe?
Na mocy § 4. ust 1- 3 oraz § 6. ust 1- 3 rozporządzenia MEN z dnia 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 16 sierpnia 2017 poz. 1534) dyrektor zwalnia ucznia:
- z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach WF lub zwalnia z realizacji tych lekcji (również dotyczy to informatyki) na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
- z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z nauki drugiego języka obcego nowożytnego do końca danego etapu edukacyjnego na wniosek rodziców albo pełnoletniego ucznia oraz na podstawie opinii lub orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, z której wynika potrzeba zwolnienia z nauki tego języka obcego
Dyrektor nie wydaje zwolnień lecz pisemną decyzję o zwolnieniu ucznia z....
Jest to decyzja administracyjna, na podstawie której zgodnie z w/w rozporządzeniem w dokumentacji przebiegu nauczania tego ucznia, czyli w Arkuszu Ocen - zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”. Szkoła powinna mieć opracowaną procedurę wydawania takiej decyzji, ze wskazaniem podstawy prawnej, określeniem terminu jej wydania – np. 7 lub 14 dni oraz trybu odwoławczego. Powinna również prowadzić rejestr decyzji dyrektora.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak należy zorganizować i przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną dla nauczyciela stażysty?(procedura i podstawy prawne)
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń w I klasie gimnazjum na świadectwie otrzymał oceny celujące z muzyki i plastyki, tym samym kończąc te przedmioty w gimnazjum. W następnym roku szkolnym, już jako uczeń klasy II, przeniósł się do innej miejscowości, i tam w szkole muzyka i plastyka realizowana była w klasie drugiej, gdzie otrzymał z tych przedmiotów oceny dobre. Czy one muszą być wpisane na świadectwie skoro są gorsze? Czy dyrektor może przepisać oceny z pierwszej szkoły i które oceny będą wpisane na świadectwie ukończenia gimnazjum?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc jak organizować kształcenie ucznia klasy pierwszej szkoły podstawowej ogólnodostępnej posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, czy konieczny jest nauczyciel dodatkowy realizujący treści programowe, czy też nauczanie może odbywać się z klasą przez nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej tylko program , formy i metody dostosowane do dziecka (w klasie jest 8 dzieci) i zajęcia rewalidacyjne prowadzone przez specjalistów.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W szkole pojawiły się orzeczenia dzieci, u których stwierdzono autyzm. Czy z powodów braków kadrowych (w placówce nie jest jeszcze zatrudniony specjalista po oligofrenopedagogice ze specjalnością dodatkową do pracy z dziećmi autystycznymi) dyrektor może zaproponować rodzicom dziecka inną formę rewalidacji wynikającą również z orzeczenia np. z zakresu resocjalizacji czy samej oligofrenopedagogiki? Jak ma wyglądać pismo skierowane do rodzica w tej sprawie? Czy z dzieckiem z oddziału przedszkolnego rewalidację może poprowadzić arteterapeuta?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor zlecając zastępstwo doraźne nauczycielowi np. j. polskiego za nieobecnego nauczyciela chemii może zlecić realizację chemii, czy musi to być język polski lub zajęcia opiekuńcze?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe