Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Decyzją wójta muszę zwolnić pracownika niepedagogicznego. W przeciwnym razie nie będę miała zatwierdzonego arkusza organizacyjnego. W szkole nie zmienia się liczba klas i uczniów. Jestem w trudnej sytuacji. Zwolniony ma być woźny, nie wiem jaki powód podać w uzasadnieniu rozwiązania umowy? W jaki sposób zabezpieczyć się przed sadem pracy? Z góry dziękuję za informację.
Z sytuacji opisanej w pytaniu wynika, że jest likwidowane stanowisko woźnego w szkole, poprzez niewyrażenie zgody na utrzymanie etatu. W związku z tym dyrektor powinien wypowiedzieć umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia z podaniem w/w przyczyny, którą należy uzyskać na piśmie od organu prowadzącego.
Należy pamiętać, że przyczyna wypowiedzenia umowy musi być rzeczywista, a nie pozorna, co oznacza, że stanowisko nie może być ponownie utworzone, a dyrektor opiera się na rzeczywistych przesłanakch.
Likwidacja stanowiska pracy w ramach rzeczywistych zmian organizacyjnych w firmie, polegających na zmniejszeniu zatrudnienia, jest wystarczającym uzasadnieniem wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę (np. wyrok SN z 23 maja 1997 r., I PKN 176/97, OSNAPiUS 1998, Nr 9, poz. 263).
Kodeks pracy ustawa z 26.06.1974 r. ze zm.
Art. 36.
§ 1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
(...)
Art. 38.
§ 1. O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nie określony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.
§ 2. Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia.
§ 5. Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, pracodawca podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.
Art. 39.
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o interpretację Art. 131 punkt 8. Osoba prawna niebędąca jednostką samorządu terytorialnego lub osoba fizyczna, prowadząca publiczną szkołę podstawową, o której mowa w ust. 4, w terminie do dnia 31 stycznia 2017 r., może złożyć wniosek o zmianę zezwolenia, o którym mowa w art. 88 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe, w zakresie zwiększenia liczby klas objętych strukturą
organizacyjną tej szkoły.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jestem wicedyrektorem ds. dydaktycznych w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym. Posiadam umowę o pracę na stanowisku nauczyciela- z mianowania. W dodatku do umowy mam wyznaczoną wysokość urlopu w ilości 56 dni.
Czy taka ilość urlopu mi przysługuje?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest na długotrwałym zwolnieniu lekarskim i nie wróci do czerwca do szkoły. Ale ma wychowawstwo w klasie 1.
Czy trzeba napisać pisma i jakie paragrafy i ustawy o odwołaniu z funkcji wychowawcy klasy i drugie pismo o powierzeniu funkcji wychowawcy klasy i też jakie paragrafy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Posiadam budynek, w którym prowadzę punkt przedszkolny. Czy w tym punkcie mogę zarejestrować Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy wydzielając na potrzeby ORW połowę sal?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w ORW (ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym umożliwiającym dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną z niepełnosprawnościami sprzężonymi) obowiązują ramowe plany nauczania według rozporządzenia MEN w sprawie ramowych planów nauczania?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe