Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dla nauczyciela zabraknie godzin - dostanie art. 225, ale wiek emerytalny osiągnie w listopadzie. Czy i kiedy dostanie odprawę emerytalną? Czy istnieje szansa na wariant art. 20 + odprawa emerytalna?
Zgodnie z art. 87 Karty Nauczyciela, nauczycielowi wypłaca się odprawę emerytalną, jeżeli spełnia warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, i którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Nauczyciel w dniu rozwiązania stosunku pracy nie będzie miał jeszcze praw emerytalnych (odpowiedniego wieku), więc nie będzie mu przysługiwała odprawa emerytalna.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 października 2004 r. I PK 694/03 (dot. wprawdzie pracownika samorządowego, jednak sytuacja jest podobna - nie spełnienie warunku nabycia prawa do emerytury): "Pracownikowi samorządowemu nie przysługuje odprawa emerytalna, jeżeli wiek emerytalny osiągnął po rozwiązaniu stosunku pracy, choćby w czasie pobierania zasiłku chorobowego."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy zakres czynności i obowiązków nauczycieli (nie chodzi o przydział liczby godzin) należy dać nauczycielowi jednorazowo (w momencie przyjęcia do pracy), czy musi ten zakres być odnawiany na początku każdego roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wychowania fizycznego należy do klubu sportowego, który jest w innej miejscowości, a który nie jest związany ze szkołą. Czy taki nauczyciel, jadąc na spotkanie, powinien otrzymywać delegację i zwrot kosztów przejazdu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy urlop opiekuńczy nad członkiem rodziny (5 dni) to jest dodatkowy urlop czy odejmuje się go z przysługującego urlopu wypoczynkowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na 10,16/ 20 etatu został rozwiązany stosunek pracy z zachowaniem 3 miesięcy wypowiedzenia, które upływa 31.08.2019 r. ( art. 225 ust 1 ust 10 ustawy z dnia 14.12.2016 r. przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe). Czy dla tego nauczyciela należy się odprawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel urodzony 03.02.1960 r. zatrudniony od 01.09.1983 r. w pełnym wymiarze czasu pracy zamierza skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia od 01.09.2017 r. do 30.06.2018 r. Od 01.09.2018 r. zamierza przejść na świadczenia kompensacyjne. Moje pytanie dotyczy, czy nauczyciel po urlopie dla poratowania zdrowia będzie mógł przejść na świadczenia kompensacyjne i czy ma uprawnienia do nich.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe