Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dnia 19.05.2017 r. nauczyciel dyplomowany zatrudniony przez mianowanie zwrócił się z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 31.08.2017 r. Dnia 31.05.2017 r. pokwitował odbiór pisma w którym dyrektor wyraża zgodę na rozwiązanie umowy o pracę zgodnie z jego prośbą. Dnia 2 czerwca 2017 r. nauczyciel złożył podanie o ponowne przyjecie do pracy na dotychczasowych warunkach. Jaką odpowiedź powinien dać dyrektor jeżeli przychyli się do prośby nauczyciela. Powinien anulować poprzednie pismo? Czy szkoła powinna wydać dnia 31.08.2017 r. świadectwo pracy i zawrzeć nową umowę od września. Jak wybrnąć ze sprawy zgodnie z przepisami?
W omawianym przypadku dopuszczalne są obydwa rozwiązania: 1) albo strony podpiszą porozumienie stron rozwiązujące dotychczasowy stosunek pracy z dniem 31 sierpnia 2017 r. i nawiążą nowy od dnia 1 września 2017 r., a wówczas nie będzie obowiązku wydania świadectwa pracy z uwagi na brak przerwy w zatrudnieniu (art. 23 ust. 4 pkt 1 KN, art. 97 § 1 KP); 2) za zgodą nauczyciela wyrażoną chociażby w sposób dorozumiany (przez brak sprzeciwu i przystąpienie do pracy w dniu 1 września 2017 r.) dyrektor cofnie oświadczenie o zgodzie na rozwiązanie stosunku pracy w trybie porozumienia stron na podstawie art. 300 KP w zw. z art. 61 § 1 KC. W pierwszym przypadku rodzaj podstawy stosunku pracy jest uzależniony od ustaleń stron i potrzeb placówki oświatowej jako pracodawcy, a w szczególności czy nauczyciel oraz szkoła wyrażają wolę zatrudnienia na czas nieokreślony (na pełen etat przez mianowanie – art. 10 ust. 5 KN), czy dla nauczyciela z jego woli lub potrzeb szkoły wynika konieczność zatrudnienia tylko na czas określony (na umowę o pracę z art. 10 ust. 7 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dotyczy szkoły niepublicznej, prowadzonej przez stowarzyszenie rodziców: połączono dwie równoległe, mało liczne klasy w jedną. W jakich dokumentach wewnątrzszkolnych ten fakt musi być odnotowany (uchwała rady pedagog., zarządzenie dyrektora)? Czy ma on podstawę w prawie oświatowym?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można organizować wycieczkę jednym autokarem dla dwóch różnych szkół? Jak jest to umocowane prawnie?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy Rada Pedagogiczna Przedszkola może uchwalić zmiany ramowego rozkładu dnia w przedszkolu. Jak taka uchwała powinna wyglądać?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy zespołem placówek w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i przedszkole samorządowe. Szkoła organizuje dowóz uczniów do szkoły. Czy mogę wydać decyzję, że może być dowożone dziecko trzyletnie wraz z matką (matka jest osobą chorą i samodzielnie nie może jeździć samochodem), ponadto zaznaczam, iż w szkolnym busie jest miejsce, nie jest on przepełniony i przewozi ilość osób zgodnie z przepisami. Jest rodzic, któremu wszystko przeszkadza, wciąż utrudnia mi organizacje i działanie placówki. Chciałabym wiedzieć czy mogę taką decyzję podjąć i jak ją argumentować .
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- W przedszkolu niepublicznym nie została powołana Rada Rodziców. Taki zapis znajduje się w statucie przedszkola. Współpraca przedszkola z rodzicami jest prowadzona w formach przyjętych czyli: zajęcia, warsztaty, udział w akcjach charytatywnych i innych, współpraca obejmuje również poznawanie zawodów rodziców, zebrania z rodzicami, kontakty indywidualne. W placówce nie jest również pobierana opłata na tak zwaną Radę Rodziców. Wszstkie opłaty: wycieczki, prezenty, wyjazdy, wyjścia do instytucji kulturalnych pokrywane są z opłat czessnego
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe