Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy zespołem placówek w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i przedszkole samorządowe. Szkoła organizuje dowóz uczniów do szkoły. Czy mogę wydać decyzję, że może być dowożone dziecko trzyletnie wraz z matką (matka jest osobą chorą i samodzielnie nie może jeździć samochodem), ponadto zaznaczam, iż w szkolnym busie jest miejsce, nie jest on przepełniony i przewozi ilość osób zgodnie z przepisami. Jest rodzic, któremu wszystko przeszkadza, wciąż utrudnia mi organizacje i działanie placówki. Chciałabym wiedzieć czy mogę taką decyzję podjąć i jak ją argumentować .
W przypadku samorządowego zespołu szkół, w odniesieniu do dziecka, któremu gmina nie ma obowiązku zapewnienia dowozu (czyli dziecko nie realizuje obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego lub nie jest dzieckiem niepełnosprawnym w wieku 5 lub 6 lat), decyzję w sprawie organizacji dowozu podejmuje gmina na podstawie art. 31 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59. Uchwałę o dobrowolnym dowożeniu młodszych uczniów przedszkola musiałaby zatem podjąć rada gminy na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, Dz.U. z 2016 r., poz. 446 z późń. zm. Bez takiej uchwały placówka oświatowa nie może wydać zgody na korzystanie z transportu organizowanego przez gminę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jednym budynku szkoły jest Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, mamy wspólne korytarze, na których dyżurują nauczyciele pracujący w różnych szkołach. czy dyrektorzy obu szkół mogą podpisać porozumienie dotyczące odpowiedzialności nauczyciela dyżurującego za uczniów obu szkół przebywających na danym korytarzu. Jeżeli tak to jakiej treści powinno ono być, a może powinno być to zawarte w regulaminach dyżurów?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o poradę, mam przedszkolne bez oddziałów integracyjnych w tym roku mam 4 dzieci niepełnosprawnych posiadających orzeczenie, organ pozwolił mi na zatrudnienie oligofrenopedagoga i przyznał po 2 godz. dla każdego dziecka zajęć rewalidacyjnych. Czy te zajęcia mają być realizowane w podstawie czy poza podstawą programową i czy logopeda w ramach tych 2 godzin może również prowadzić zajęcia z dziećmi czy dodatkowo w ramach pomocy psychologiczno- pedagogicznej?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację jakie warunki muszą być spełnione, aby uruchomić własną kuchnię w przedszkolu niepublicznym: metraż, podział stanowisk, kwalifikacje personelu. Budynek przystosowywany był na żywienie z cateringu: zmywalnia, pomieszczenie kuchenne, szafa przelotowa, wiatrołap - w sumie ok 25 m2. Czy jest możliwość przeprojektowania tych pomieszczeń na własną kuchnię?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Usprawiedliwianie godzin nieobecnych w szkole przez ucznie pełnoletniego. Czy szkoła w takim przypadku może poprzez swój statut zobowiązać rodziców do usprawiedliwiania nieobecności dziecka w szkole dla młodzieży?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy rada gminy może w regulaminie wynagradzania umieścić zapis zobowiązujący dyrektora do pisemnego uzasadniania przyznanego nauczycielom dodatku motywacyjnego oraz przekazywania tego uzasadnienia do gminy?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe