Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Ad) 1. Tak. Nauczyciel posiadający kwalifikacje w zakresie oligofrenopedagogiki ma uprawnienia do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z w/w dzieckiem.Ad) 2. Nie ma przepisów...

PORADA PRAWNA

29 czerwca 2017 Prawo oświatowe

Do przedszkola niepublicznego uczęszcza chłopiec z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (autyzm wczesnodziecięcy). W orzeczeniu jest zapis, że "wskazane są zajęcia rewalidacyjne indywidualne". Czy nauczyciel wychowania przedszkolnego, który ukończył oligofrenopedagogikę (studia podyplomowe) może prowadzić takie zajęcia? Jaki jest wymagany wymiar zajęć dla dziecka w wieku 3 lat? Jak należy udokumentować takie zajęcia? - czy mogą to być wpisy w grupowym dzienniku zajęć?

Ad) 1. Tak. Nauczyciel posiadający kwalifikacje w zakresie oligofrenopedagogiki ma uprawnienia do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z w/w dzieckiem.

Ad) 2. Nie ma przepisów regulujących szczegółowo liczbę godzin zajęć rewalidacji w przedszkolu dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego W związku z tym to organa, do których należy prowadzenie przedszkoli zazwyczaj ustalają zasady organizacji roku szkolnego i w nich precyzują, ile godzin może przeznaczyć dyrektor na takie zajęcia Planując wymiar godzin zajęć można wziąć pod uwagę, iż godnie z § 6 ust. 3 rozporządzenia w sprawie ramowego statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół czas trwania zajęć prowadzonych dodatkowo, w tym między innymi zajęć rewalidacyjnych, powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosić z dziećmi w wieku 5-6 lat - około 30 minut. Można więc przyznać np. 60 minut tygodniowo z rozbiciem na dwa zajęcia po 30 min. Wobec dzieci trzyletnich proponuje się aby zajęcie nie trwało dłużej niż 15 min. – co oznacza, że można przyznać 60 minut tygodniowo z rozbiciem na cztery zajęcia.

Ad) 3. Zajęcia rewalidacyjne są zajęciami dodatkowymi, czyli prowadzonymi poza czasem wymaganym/przewidzianym do realizacji podstawy wychowania przedszkolnego. Należy je więc dokumentować w DZIENNIKU ZAJĘĆ INNYCH.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT