Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Do przedszkola uczęszcza dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność ruchową. Organ prowadzący wyraził zgodę na zatrudnienie do tego dziecka nauczyciela, w celu współorganizowania kształcenia specjalnego (nauczyciela wspomagającego). Z jakiego zakresu pedagogiki specjalnej powinien posiadać kwalifikacje ten nauczyciel?
Na podstawie § 7 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 2017 r., poz. 1578) w przedszkolach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane m.in. ze względu na niepełnosprawność ruchową, za zgodą organu prowadzącego i zgodnie z zaleceniami z orzeczenia można zatrudnić dodatkowo nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych (tzw. nauczycieli wspomagających). Powołany przepis nie określa specjalności, jaką nauczyciel powinien ukończyć na pedagogice specjalnej, aby móc prowadzić zajęcia z uczniem z daną niepełnosprawnością. Ocena taka powinna zostać dokonana przez dyrektora pod kątem konkretnego dziecka. W praktyce często na stanowisku nauczyciela wspomagającego do pracy z dziećmi z niepełnosprawnością ruchową zatrudnia się nauczycieli z ukończoną pedagogiką terapeutyczną (leczniczą).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownica obsługi ma już 3 umowę na czas określony jako pomoc nauczyciela, czy zmiana stanowiska pracy na pomoc kuchenną powoduje, iż umowy na czas określony zawiera się od nowa (liczy się od nowa) czy ta umowa pomimo zmiany stanowiska pracy powoduje zawarcie jej na czas niekreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W konkursie na dyrektora szkoły publicznej mowa jest o wymaganiu ukończył studia wyższe lub studia podyplomowe z zakresu
zarządzania albo kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą, prowadzony zgodnie z przepisami w sprawie placówek doskonalenia
nauczycieli. W roku 2015 minister edukacji narodowej zatwierdziła plan takowego kursu, który musi trwać minimum 210 godzin i co najmniej 9 miesięcy. Pytanie brzmi: co w przypadku gdy kandydat na dyrektora szkoły publicznej stający do konkursu ma ukończony kilkutygodniowy kurs przyśpieszony niezgodny z obecnie obowiązującym ramowym planem i programem kursu kwalifikacyjnego z zakresu zarządzania oświatą, a co za tym idzie niezgodnym z rozporządzeniem o wymaganiach na stanowisko dyrektora. Czy wprowadzone rozporządzenie oraz zatwierdzony plan jakoby unieważniło poprzednie kursy? A obecnie kandydat musi mieć studia podyplomowe lub kurs zgodny z nowym rozporządzeniem??
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Inspektor pracy nakazała sprostować świadectwo pracy dla pracownika, z którym rozwiązano stosunek pracy 31.08.2019 r. Proszę o wskazanie z jaką datą wydać nowe świadectwo i czy należy dodać zapis o sprostowaniu świadectwa.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka korzysta w roku szkolnym 2016/2017 (od 10.09.2016 do 31.08.2017) z urlopu dla poratowania zdrowia. Czy można jej wypowiedzieć umowę o pracę w czasie trwania urlopu dla poratowania zdrowia - wypowiedzenie w terminie do 31 maja 2017 r. ze skutkiem na koniec roku szkolnego 2016/2017 (31.08.2017)? Przyczyną wypowiedzenia są zmiany wynikające z mniejszego naboru do klas I (planowano otworzenie dwóch klas pierwszych, nabór przeprowadzono tylko do jednej klasy)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik administracji zwrócił się z prośbą o dofinansowanie okularów niezbędnych do pracy przy komputerze, jednocześnie oświadczył, że szuka nowej pracy i zamierza odejść w bliżej nieokreślonym czasie. Proszę o informację czy pracodawca może odmówić dofinansowania w/w zakupu okularów, do pracy przy komputerze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe