Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Do Przedszkola wpłynęło orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla dziecka 5 letniego na okres jednego etapu edukacyjnego (2 lata) dla dziecka z zespołem Aspergera. Czy można zatrudnić nauczyciela wspomagającego dla tego dziecka od 01.09.2018 r. do końca czerwca (na 10 msc) a następnie po wakacjach tego samego nauczyciela na kolejne 10 msc; czy nauczyciel ten musi być zatrudniony bez przerwy na wyznaczony okres w orzeczeniu (2 lat)?
Na podstawie art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, stosunek pracy nauczyciela nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony. Jednym z powodów terminowego zatrudnienia może być okres obowiązywania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, wydanego konkretnemu uczniowi lub uczniom. Ponieważ art. 10 ust. 7 KN nie stanowi, że umowa o pracę na czas określony musi zostać zawarta na cały czas istnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, z nauczycielem można zawrzeć dwie takie umowy, jak podano w pytaniu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Główna Księgowa wypowiedziała umowę o pracę na czas nieokreślony z dniem 31.03.2011 okres wypowiedzenia kończy się 30.06.2011. W maju 2011 Dyrektor chciałby, aby księgowa odeszła na koniec lipca br. w związku ze sprawozdaniami i zakończeniem półrocznym i przekazaniem dokumentacji nowemu pracownikowi.
Proszę o odpowiedź, w jaki sposób załatwić tą sprawę zgodnie z przepisami.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z art. 35a KN nauczyciele byli oddelegowani do realizowania zajęć z uczniami w ramach projektu finansowanego z EFS. Za realizację tych zajęć otrzymywali z budżetu projektu wynagrodzenie za nadgodziny zgodnie z art 35 ust 3 KN.
Czy w okresie urlopu wypoczynkowego nauczycielom tym przysługuje z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie (średnia urlopowa czy wynagrodzenie urlopowe)? Jeśli tak, to proszę o wskazówkę jaka powinna być metodologia wyliczenia tego wynagrodzenia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka była zatrudniona od 1.02.2018 r. do 30.06.2018 r. (umowa na zastępstwo). Następnie była zatrudniona od 1.09.2018 r. do 31.08.2019 r. W dniu 22.05.2019 r. urodziła dziecko i przeszła na urlop macierzyński. Po zakończeniu umowy 31.08.2019 r. dokumentacja została przekazana do ZUS (zasiłek macierzyński).
Nauczycielka będzie ponownie zatrudniona w naszej szkole od 1.02.2020 r. Czy musi ponownie wykonywać badania wstępne z zakresu medycyny pracy (badania poprzednio wykonane są ważne do 2023 r.)? Nauczyciel przed urlopem macierzyńskim nie przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy w związku z przerwą musi ponowić również zaświadczenie z KRK?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z różnymi interpretacjami dotyczącymi przydziałem godzin dla nauczycieli w roku szkolnym 2017/2018 bardzo proszę o informację: a) czy w pierwszym arkuszu kwietniowym nakreślamy tylko etaty (18 h) uwzględniając oczywiście specyfikę przedmiotów np. język polski 4x5 h lekcyjnych = 20 h, b) czy możemy dać nauczycielowi 1,5 etatu?
- Wg mnie posiada ona kwalifikacje do nauczania w szkole ponadgimnazjalnej. Mówi o tym ostatecznie paragraf 29 ust. 2 rozp. z 2017 r. (Dz. U. z 2017 poz. 1575). Ponieważ ukończyła studia przed 17 stycznia 2012 r. Proszę o potwierdzenie lub wyjaśnienie zastosowania w praktyce tego Rozporządzenia. Natomiast jeżeli nauczyciel może nauczać w szkole ponadgimnazjalnej, to czy może ubiegać sie o awans zawodowy bez dopełnienia wykształcenia?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe