Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Do szkoły doszedł nowy uczeń, który w klasie I gimnazjum w innej placówce zrealizował już edukację dla bezpieczeństwa. W mojej szkole ten przedmiot prowadzony jest w klasie III. Czy uczniowi należy przepisać na świadectwie ocenę z tego przedmiotu? Czy uczeń może chodzić po raz drugi na zajęcia, np. aby poprawić ocenę z przedmiotu? Gdzie uczeń powinien przebywać w sytuacji, gdy nie będzie chciał uczęszczać na lekcje edukacji dla bezpieczeństwa?
Jeśli uczeń zrealizował już podstawę programową zajęć edukacja dla bezpieczeństwa i otrzymał roczną ocenę klasyfikacyjną z tych zajęć, należy przepisać tę ocenę na świadectwie ukończenia szkoły – w tym przypadku jest to także ocena końcowa.
Szkoła wydaje kopię arkusza ocen
Ponadto z § 15 ust. 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji wynika, że w przypadku przejścia do innej placówki:
- ucznia szkoły po co najmniej jednym roku nauki;
- pełnoletniego ucznia lub słuchacza innej szkoły policealnej dla młodzieży i szkoły dla dorosłych po co najmniej jednym semestrze nauki;
- przesyła się do tej placówki lub wydaje rodzicom ucznia, pełnoletniemu uczniowi albo słuchaczowi kopię arkusza ocen ucznia albo słuchacza poświadczoną za zgodność z oryginałem przez dyrektora szkoły.
Rodzice ucznia, pełnoletni uczeń albo słuchacz – a tym wypadku rodzic – potwierdzają podpisem otrzymanie kopii arkusza ocen z byłej szkoły.
Jeśli nauka ucznia w szkole trwała krócej niż rok, szkoła zamiast kopii arkusza ocen wydaje zaświadczenie
Zmianą w przepisach jest natomiast to, że w przypadku, gdy okres nauki nie przekroczył jednego roku lub jednego semstru, placówka nie jest już zobowiązana do wydania arkusza ocen - zamiast niego przekazuje natomiast zaświadczenie o przebiegu nauczania ucznia.
Uczeń ma 7 dni od dnia zakończenia zajęć na zgłoszenia zastrzeżenia do oceny
W sytuacji, gdy w poprzedniej szkole została już podjęta uchwała rady pedagogicznej w sprawie wyników klasyfikacji rocznej i uczeń nie skorzystał z możliwości złożenia zastrzeżeń na podstawie § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych, nie ma już możliwości poprawienia tej oceny.
Podczas „okienka” uczeń nadal pozostają pod opieką szkoły
Uczeń, który nie uczęszcza na zajęcia powinien mieć zapewnioną opiekę na terenie szkoły. Warto uzgodnić z gimnazjalistą, gdzie bezpiecznie będzie oczekiwał na kolejne zajęcia (np. w czytelni, bibliotece, na świetlicy) i raczej nie zmuszać go do pozostawania np. w świetlicy szkolnej wraz z młodszymi uczniami.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na jakiej podstawie prawnej dyrektor szkoły może przeprowadzić w szkole audyt wewnętrzny.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak wygląda ocenianie ucznia zwolnionego z zajęć WFu na koniec roku?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest na wypoczynkowym urlopie uzupełniającym, tj. za rok 2019 i za rok 2020 – ma łącznie 14 tygodni do 27.01.2021 r. Jednak w tym roku szkolnym ferie zimowe po zmianie związanej z COVID są od 4 do 17.01.2021 r. – w takim przypadku urlop uzupełniający pokrywa się z feriami zimowymi. Czy zatem urlop uzupełniający przedłuży jej się o 14 dni? Jeżeli tak, to czy może go wykorzystać, np. 4 dni do końca stycznia, a 10 dni w innym terminie i do kiedy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Po skierowaniu do prezesa ogniska ZNP prośby o podanie listy osób chronionych przez związek otrzymałam odpowiedź, że związek nie ma obowiązku podawać takich danych. Czy przepisy nie obligują do tego związku? Co mogę zrobić, aby uzyskać informację, którzy pracujący u mnie nauczyciele są chronienie przez związek?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może palić papierosy za budynkiem szkoły. Jaka jest podstawa prawna zakazująca palenia papierosów za budynkiem szkoły, ale jest to teren szkolny?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe