Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dodatek funkcyjny dla opiekuna stażu. Nauczycielka - stażystka (staż na nauczyciela mianowanego) w trakcie odbywania stażu zaszła w ciążę i korzystała ze zwolnienia lekarskiego i urlopów związanych z rodzicielstwem (w tym urlop wychowawczy). Planowany powrót nauczycielki do pracy, to 1 dzień ferii letnich (wychowawczy do 26.06.2020 r.). Opiekunowi stażu, na czas nieobecności nauczycielki - stażystki wstrzymano wypłacanie dodatku funkcyjnego z tytułu opiekuna stażu. Czy w tej sytuacji dodatek funkcyjny, o którym mowa, należy wypłacać (wznowić) od 1 lipca 2020 r. czy 1 września 2020 r.?
Żaden przepis ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ani rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 416 ze zm.) nie stanowi, że nauczyciel, któremu powierzono funkcję opiekuna stażu, traci prawo do dodatku funkcyjnego dla opiekuna stażu w czasie nieobecności w pracy nauczyciela odbywającego staż. W uzasadnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 sierpnia 2012 r., IV SA/Wr 732/11 podkreślono, że dodatek funkcyjny przysługuje nauczycielowi będącemu opiekunem stażu już z samego tytułu pełnienia tej funkcji, a organ prowadzący nie jest upoważniony do ustalenia w regulaminie wynagradzania, że dodatek ten przysługuje tylko za dni rzeczywistego sprawowania funkcji. Kompetencji do wstrzymania dodatku funkcyjnego nie posiada także dyrektor, który podejmując taką decyzję naraża się na odpowiedzialność za popełnienie wykroczenia przeciwko prawom pracownika, o którym mowa w art. 282 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. W przypadku, gdy nauczycielki nie pozbawiono funkcji opiekuna stażu w czasie nieobecności nauczycielki odbywającej staż z powodu zwolnienia lekarskiego i urlopów związanych z rodzicielstwem, nie było podstawy prawnej do wstrzymania wypłaty dodatku funkcyjnego, a więc należy go wypłacić za wstrzymany okres i wypłacać na bieżąco przez cały czas pełnienia funkcji. Korzystanie z urlopu wypoczynkowego przez nauczyciela odbywającego staż również nie stanowi podstawy wstrzymania wypłaty dodatku funkcyjnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Do kogo nauczyciel stażysta może się odwołać w razie niepowodzenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Czy do organu prowadzącego naszą niepubliczną placówkę?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy w sytuacji, kiedy jako dyrektor zaczynam pełnić funkcję opiekuna stażu dla nauczyciela stażysty (na podst. art 9c ust4, pkt 1) powinnam się zwrócić z pismem o akceptację do Kuratorium czy wystarczy tylko do dokumentacji dołączyć pismo, że na podstawie tego przepisu będę pełnić funkcję opiekuna stażu
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację na temat formalnej długości stażu. Czy staż na nauczyciela mianowanego liczy się od daty złożenia wniosku,np. staż rozpoczął się 01.09 ale wniosek został złożony 05.09. czy staż kończy się 31.05, czy 05.06 odpowiedniego roku?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w niepublicznym przedszkolu na umowę o pracę może ubiegać się o awans zawodowy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku z poniższym nauczyciel może rozpocząć staż od 01.09.2019 czy nie?
pytanie: Nauczyciel dnia 30 sierpnia 2016 r. otrzymał akt nadania stopnia awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego. Czy od września 2019 r. może rozpocząć staż na nauczyciela dyplomowanego? Nauczyciel przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia w okresie 01.09.2017 r. – 30.06.2017 r. Ile aktualnie wynosi przerwa pomiędzy stażami? Poproszę o podstawę prawną aktualnych przepisów w sprawie awansu zawodowego nauczycieli.
państwa odpowiedź: Od dnia 1 września 2019 r. art. 9d ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. ulegnie zmianie i będzie stanowił, że nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. Do dnia 31 sierpnia 2019 r. wymagany okres pracy ze stopniem awansu zawodowego nauczyciela mianowanego wynosi 4 lata. Na skutek zmiany powołanej regulacji, nauczyciel najpóźniej w ciągu 14 dni od rozpoczęcia zajęć w roku szkolnym 2019/2020 będzie mógł złożyć wniosek do dyrektora o rozpoczęcie stażu na podstawie art. 9d ust. 1 KN i będzie go realizował na zasadach określonych w rozdziale 3a KN w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2019 r. oraz przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2018 r., poz. 1574), którego planowana nowelizacja od 1 września 2019 r. jest jeszcze na etapie postępowania legislacyjnego (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12322597/katalog/12607991#12607991).
Przed tym terminem nauczyciele, którzy zakończyli staż lub złożyli wnioski o wszczęcie postępowań egzaminacyjnych lub kwalifikacyjnych w roku szkolnym 2018/2019, realizują awans zawodowy na podstawie przepisów rozdziału 3a KN oraz art. 6a KN i ww. rozporządzenia w brzmieniu obowiązującym do 31 sierpnia 2019 r. - art. 10 i 11 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz. 1287).
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe