Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dot. urlopu macierzyńskiego. Wg nowych przepisów jest 20 tyg. urlopu macierzyńskiego i 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego. Mam rozumieć, że dodatkowy urlop 6 tygodni został połączony z 26 tygodniami urlopu rodzicielskiego?
Kodeks pracy przed nowelizacją przewidywał 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. W chwili obecnej dodatkowego urlopu macierzyńskiego już nie ma, natomiast został wydłużony urlop rodzicielski o 6 tygodni. Wszystko to dotyczy oczywiście urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. W przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie, urlop rodzicielski przysługuje w wymiarze 34 tygodni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam, mam następujący problem:
Od 18 października jedna z moich nauczycielek (WF) rozpoczyna urlop dla poratowania zdrowia (do 30. 08. 2014 r.). Od początku roku przebywała ona na zwolnieniu lekarskim, więc pozostali nauczyciele WF przejęli jej lekcje jako zastępstwa doraźne (udało mi się tak wprowadzić zmiany w planie, że wszystkie lekcje WF odbywały się normalnie). Ponieważ jeden z pozostałych nauczycieli WF (zatrudniony przez mianowanie) nie ma od 1 września etatu (wyraził zgodę na zmniejszenie w tym roku szkolnym liczby godzin i jest obecnie zatrudniony na 9,78/18), to chciałabym zatrudnić go na zastępstwo na czas urlopu nauczycielki w wymiarze 11,5 /18. Jak w związku z tym powinna być sformułowana obecnie jego umowa? Czy to ma być aneks do umowy z dnia 2 września br.? Czy dodatkowa umowa?
I czy mogę z tej umowy wypłacić mu dodatek za wysługę lat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przypadku nauczania zdalnego organizowanego z domu nauczyciela jest możliwość zapłaty za prąd i internet używany przez nauczyciela do pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę zatrudnić na etat pedagoga nauczyciela, który ukończył PWSZ kierunek Pedagogika, specjalność edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne z terapią pedagogiczną w klasach I-VIII szkoły podstawowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W rozporządzeniu MEN ws. warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży jest mowa o tym, że wypoczynek może być organizowany w formach wypoczynku wyjazdowego (np. kolonie, obozy, zimowiska) i formach wypoczynku w miejscu zamieszkania (np. półkolonie, wczasy w mieście). W związku z tym, czy wypoczynkiem jest jednodniowa wyjazdowa wycieczka do kina lub turniej szachowy, lub turniej siatkarski organizowany na terenie szkoły w czasie ferii? Od nauczyciela - kierownika powyższych form wypoczynku w czasie ferii wymagane są odpowiednie kwalifikacje, natomiast te same formy organizowane w czasie zajęć szkolnych, nie w ferie, nie nakładają na kierownika posiadania zaświadczenia o ukończeniu kursu na kierownika wypoczynku. Czy tak jest? Nasi nauczyciele, którzy takiego kursu nie ukończyli, w ciągu roku szkolnego organizują wycieczki wyjazdowe, turnieje, itp.i pełnią w nich rolę kierownika. Ci sami nauczyciele nie mają prawa być kierownikami ww. form tylko dlatego, że odbywają się one w ferie? I jeszcze jedno pytanie: Czy w przypadku ww. form obowiązuje liczba uczestników przypadająca na jednego opiekuna taka, jak w rozporządzeniu, czy dyrektor o tym decyduje? Proszę o wyjaśnienie tych kwestii.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy rozliczyć godziny pracy nauczycieli na obozie sportowym (Tydzień z sobotą i niedzielą)organizowany w trakcie roku szkolnego ,a jak w czasie ferii czy wakacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe