Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dotyczy prawidłowego udzielenia urlopu rodzicielskiego. Pracownica wykorzystała cały urlop macierzyński, oraz pierwsze trzy części urlopu rodzicielskiego. Pracownica w międzyczasie spodziewa się kolejnego dziecka i z tego powodu nie zamierza już powrócić do pracy. Po wykorzystanych trzech częściach urlopu rodzicielskiego, chce wykorzystać urlop wypoczynkowy a następnie przejść na L- 4, a czwartą część urlopu rodzicielskiego chce wykorzystać w innym terminie, sugerując się przepisem, iż może go wykorzystać do 6. roku życia dziecka. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?
Opisaną sytuację regulują przepisy art. 1821c kodeksu pracy.
Zgodnie z nimi, urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.
Urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia. Wyjątkiem od tej reguły jest możliwość udzielenia urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. Liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Po jakim czasie dyrektor szkoły może wymierzyć karę dyscyplinarną nauczycielowi za niedopełnienie obowiązków. Załóżmy że dyrektor dowiedział się o sprawie 26 lutego 2016 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik ma zajęcie komornicze. Czy mogę udzielić mu pożyczki z ZFŚS. Jeżeli tak to jak potrącać ratę spłaty : z wynagrodzenia przed zajęciem czy z tego wynagrodzenia, które zostało do wypłaty po zajęciu komorniczym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy się zapłata nauczycielowi, który cały tydzień przebywał na zawodach sportowych jako trener, ale nie z mojej szkoły. Nie miał też naszych dzieci pod opieką. W naszej szkole nie zrealizował etatowych 21 godzin. Za te godziny były zastępstwa płatne. Nie mieliśmy dotąd podobnej sytuacji. Jak należy potraktować te nieobecności.
- Kiedy wypłacić i jak wyliczyć średnią za nadgodziny dla nauczycieli przedszkola? Czy można dokonać tego jednorazowo w lipcu za 35 dni bez względu na to, czy urlop będzie wykorzystany w czerwcu, lipcu czy sierpniu? Czy trzeba dokonać zapisu w regulaminie pracy w tej sprawie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaka ulga podatkowa przysługuje w ramach funduszu socjalnego dla pracowników czynnych i dla emerytowanych pracowników?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe