Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Po jakim czasie dyrektor szkoły może wymierzyć karę dyscyplinarną nauczycielowi za niedopełnienie obowiązków. Załóżmy że dyrektor dowiedział się o sprawie 26 lutego 2016 r.
Kary dyscyplinarne nauczycielom wymierza komisja dyscyplinacyjna przy odpowiednim wojewodzie na wniosek rzecznika dyscyplinarnego. Zgodnie z art. 81 ust. 1 Karty Nauczyciela, postępowanie dyscyplinarne nie może być wszczęte po upływie 3 miesięcy od dnia uzyskania przez właściwy organ, przy którym powołana została komisja dyscyplinarna (przez rzecznika dyscyplinarnego) - wiadomości o popełnieniu czynu uzasadniającego nałożenie kary i po upływie 3 lat od popełnienia tego czynu. Jeżeli jednak czyn stanowi przestępstwo, okres ten nie może być krótszy od okresu przedawnienia ścigania tego przestępstwa.
Kary dyscyplinarne udzielane są za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w art. 6 KN.
Kary udzielane przez dyrektora to kary porządkowe, które są udzielane na podstawie przepisów kodeksu pracy i dotyczą uchybieniom przeciwko porządkowi pracy. Na podstawie art. 108 KP, za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:
- karę upomnienia,
- karę nagany.
Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy - pracodawca może również stosować karę pieniężną.
Zgodnie z art. 109 § 1 KP, kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można obniżyć pensum nauczycielowi będącemu prezesem ogniska?
- Czy opieka nad dzieckiem przerywa urlop uzupełniający nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik administracji Pani Danuta ur.07.02.1973 r. złożyła do dyrektora szkoły wniosek o zaliczenie okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym rodziców, a później brata (01.01.1991 – 30.09.1992 tj. 1 rok 8 m-cy) do pracowniczego stażu pracy. Do dokumentacji załączyła własny wniosek oraz zeznania 2 świadków - podpisy świadków i zainteresowanej poświadczone przez burmistrza. Dodatkowo zaświadczenie o tym, iż rodzice i brat posiadali gospodarstwo rolne w ww. latach i zaświadczenie o zameldowaniu pod tym samym adresem gdzie jest gospodarstwo. Czy na podstawie ww. dokumentów i zeznań można zaliczyć Pani Danucie okres pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy. W oświadczeniu wnioskodawcy i zeznaniach świadków opisana jest praca jaką wykonywała oraz czas jaki poświęcała na ww. pracę (sianokosy, żniwa, wykopki itp. pomoc w codziennym obrządku przy zwierzętach gospodarskich, uprawa przydomowego warzywnika- 6 godz. codziennie – praca stała). Aktualny staż Pani Danuty to 23 lata i 9 miesięcy jeżeli ww. okres byłby zaliczony czy należy pracownikowi wypłacić nagrodę jubileuszowe – 25 lecie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wobec nauczyciela w dn. 08.07.2013 r. skierowany został przez rzecznika dyscyplinarnego wniosek o postępowanie dyscyplinarne m.in. za obrażanie uczniów, naruszanie ich nietykalności cielesnej. Termin rozprawy wyznaczono na 22 i 23 sierpnia 2013 r. Czy dyrektor szkoły ma obowiązek zawiesić tego nauczyciela w okresie wakacji? Jeżeli tak to w jakim terminie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy przy zatrudnianiu nauczyciela na czas określony (praca na etacie nauczyciela pełniącego obecnie obowiązki dyrektora)obowiązuje zasada, że trzecia umowa jest na czas nieokreślony tak jak z kodeksu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe