Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor, który ponownie chce ubiegać się o stanowisko dyrektora otrzymał informacje o wyznaczeniu członków rady pedagogicznej do pracy w komisji konkursowej w dniu 25 czerwca. Jednak nie zwołał rady pedagogicznej tylko wybrał 2 osoby, które wyraziły zgodę na prace w komisji. Czy musi być podjęta uchwała rady pedagogicznej? Jeśli tak, to czy można to zrobić jeszcze teraz (dokumenty na konkurs można składać do 12 sierpnia). W jaki sposób wybrnąć z tej sytuacji?
Dyrektor nie wyznacza przedstawicieli rady pedagogicznej do składu komisji konkursowej, o której mowa w art. 63 ust. 14 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2020 r., poz. 910, ponieważ rada pedagogiczna działa kolegialnie, wydając uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków (art. 69 ust. 1 i art. 73 ust. 1 PO). Należy zwołać zebranie rady pedagogicznej (np. na wniosek 1/3 składu rady, dyrektora, organu prowadzącego – art. 69 ust. 5 PO), na którym rada pedagogiczna podejmie uchwałę, w której treści zostaną wymienione dwie osoby do składu komisji konkursowej; nie ma przeszkód prawnych, aby były to osoby zgłaszające chęć pracy w komisji. Do dnia 31 sierpnia 2020 r. (czyli w czasie ograniczenia funkcjonowania szkół) czynności organów kolegialnych (w tym podjęcie uchwały) mogą być podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności, a w przypadku uchwał - także w trybie obiegowym (§ 11a ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, Dz.U. z 2019 r., poz. 493). Akt PO nie określa terminu wyłonienia przedstawicieli do komisji, a więc taką uchwałę można podjąć do czasu odbycia konkursu, ale z takim wyprzedzeniem, aby organ prowadzący miał możliwość prawidłowego skompletowania komisji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka od 1977 r. do 1991 r. pracowała u nas w szkole, od 1991 roku pracowała w innej szkole. 08.04.2019 r. wystąpiła do nas z wnioskiem o świadczenie socjalne z funduszu socjalnego.
W/w nauczyciel złożył oświadczenie, że jest emerytem.
Czy nauczycielowi należy wypłacić świadczenie socjalne pomimo, że na świadczenie emerytalne przeszedł z innego zakładu pracy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Ostatnia faktura z wykupu leasingu samochodu (900 zł) została wystawiona na działalność gospodarczą (zwolnioną z podatku VAT). Faktura ta nie została jednak wliczona w koszty w działalności (inne koszty eksploatacyjne też nie były wliczane), a samochód od momentu wykupu nie widnieje w ewidencji środków trwałych. Czy zatem po upływie pół roku od momentu wspomnianego wykupu mogę sprzedać samochód osobie prywatnej bez konieczności wystawiania rachunku i odprowadzania podatku dochodowego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy decyzje w sprawach ZFŚS, zwolnień z wych.fiz., i w innych sprawach, należy numerować osobno, czy wszystkie razem nadając kolejne numery?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła musi bezwzględnie uwzględnić opinię PPP w przypadku, gdy w ocenie nauczyciela uczennica kl.II nie opanowała podstawy programowej mimo udzielania dziecku istotnej pomocy psychologiczno pedagogicznej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może być członkiem rady nadzorczej z ramienia Skarbu Państwa?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe