Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Monitorowanie realizacji podstawy programowej oraz monitorowanie realizacji minimalnej ilości godzin określonych w ramowych planach nauczania to jedno z podstawowych zadań...

PORADA PRAWNA

24 czerwca 2015 Prawo oświatowe

Dyrektor sprawdzając 24 czerwca dokumentację wychowawcy kl.III, w tym dziennik i dokument zawierający ilość godzin danego przedmiotu zrealizowanych w cyklu trzyletnim zobaczył, że nauczyciel historii wykazał jako zrealizowane 188 godzin tego przedmiotu. Jakie kroki wobec nauczyciela powinien podjąć dyrektor? Jest już oczywiście po radzie klasyfikacyjnej. Nauczyciele na radzie w kwietniu otrzymali informację przypominającą o monitorowaniu ilości godzin. W razie zagrożenia braku wymaganych godzin, mieli zgłosić dyrektorowi, aby sytuację naprawić. Informacja wisiała także w pokoju nauczycielskim. Istnieje podejrzenie, że nauczyciel nawet nie wie ile wynosi minimum godzin z jego przedmiotu, skoro tak wykazał i potwierdził własnoręcznym podpisem.

Monitorowanie realizacji podstawy programowej oraz monitorowanie realizacji minimalnej ilości godzin określonych w ramowych planach nauczania to jedno z podstawowych zadań nadzoru pedagogicznego, który w danej szkole pełni dyrektor. Do jego kompetencji należy sprawowanie kontroli i skuteczne zapobieganie sytuacji, o której mowa w pytaniu. W naszych wzorach dokumentacji proponowaliśmy comiesięczny przegląd stopnia realizacji podstaw programowych oraz minimalnej ilości godzin ustalonych w rozporządzeniu. Taka kontrola zapobiegłaby tej sytuacji. Nie jest już możliwe odpracowanie zaległych godzin, proponuję jednak przeprowadzenie dokładnej i rzetelnej analizy dokumentacji i sprawdzenie, czy nie zostały zrealizowane, np. wycieczki edukacyjne, przedmiotowe, imprezy kulturalne (akademia DEN, 3-Maja, projekty edukacyjne), konkursy o tematyce historycznej, które są uznanymi metodami nauczania tegoż przedmiotu. Zakładając, że w pytaniu jest mowa o gimnazjum, proponuję ponownie zliczyć wszystkie godziny zrealizowane w 3-letnim cyklu i zweryfikować zapisy w dziennikach lekcyjnych z uwzględnieniem propozycji, o której mowa wyżej. Należy także w planie nadzoru pedagogicznego na przyszły rok szkolny ująć comiesięczną kontrolę realizacji obowiązku, o którym mowa w pytaniu.

Załącznik nr 3 RAMOWY PLAN NAUCZANIA DLA GIMNAZJUM, W TYM GIMNAZJUM SPECJALNEGO, Z WYJĄTKIEM GIMNAZJUM SPECJALNEGO DLA UCZNIÓW Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM W STOPNIU UMIARKOWANYM LUB ZNACZNYM1. W gimnazjum (III etap edukacyjny) w trzyletnim okresie nauczania:
1) minimalny wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych i zajęć z wychowawcą wynosi:
a) język polski – 450 godzin,
b) dwa języki obce nowożytne – 450 godzin (godziny te mogą być dowolnie rozdzielone pomiędzy zajęcia z tych języków),
c) język obcy nowożytny w gimnazjum specjalnym i oddziale specjalnym dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim – 290 godzin,
d) język obcy nowożytny będący drugim językiem nauczania w szkołach i oddziałach dwujęzycznych – dodatkowo 190 godzin,
e) muzyka – 30 godzin,
f) plastyka – 30 godzin,
g) historia – 190 godzin,
h) wiedza o społeczeństwie – 65 godzin,
i) geografia – 130 godzin,
j) biologia – 130 godzin,
k) chemia – 130 godzin,
l) fizyka – 130 godzin,
m) matematyka – 385 godzin,
n) informatyka – 65 godzin,
o) wychowanie fizyczne – 385 godzin,
p) edukacja dla bezpieczeństwa – 30 godzin,
q) zajęcia artystyczne – 65 godzin,
r) zajęcia techniczne – 65 godzin, a w gimnazjum specjalnym – 220 godzin,
s) zajęcia z wychowawcą – 95 godzin;
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (ze zm.), w szczególności zał. 3.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT