Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor szkoły zastał pracownika (dozorca zmianowy praca od 18:00 do 6:00) śpiącego podczas pełnienia obowiązków służbowych. Pracownik napisał notatkę - oświadczenie z tego zdarzenia. Został poinformowany o konsekwencjach (art. 52 kp) i miał podjąć decyzję czy zwalnia się sam czy zostaje zwolniony dyscyplinarnie. W poniedziałek miał się stawić do pracy na rozmowę. Dozorca stawił się i zdecydował, że zwolni się sam. Umowa została rozwiązana za porozumieniem stron z datą poniedziałkową. Dwa dni później (środa) pracownik zwrócił się (pisemnie) z prośbą o wycofanie jego decyzji, motywując to tym, że podjął ją pochopnie i nie miał czasu na zastanowienie. Co powinniśmy w tej sytuacji zrobić i w jaki sposób odpisać, że się nie zgadzamy? Czy jest na to jakaś podstawa prawna, którą można się podeprzeć?
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest zgodnym oświadczeniem woli pracownika i pracodawcy, więc wszelkie zmiany w tym zakresie mogą nastąpić jedynie za zgodą obu stron.
Na podstawie art. 300 kodeksu pracy, w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się przepisy kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 61 § 1 kodeksu cywilnego, oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej. W przypadku, gdy odwołanie oświadczenia woli nastąpiło później, jego cofnięcie możliwe będzie jedynie za zgodą drugiej strony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku ze zmianami organizacyjnymi szkoły – zmniejszeniem liczby oddziałów i zmniejszeniem godzin wychowania fizycznego – chcę wypowiedzieć umowę nauczycielowi emerytowanemu, który posiada umowę na czas nieokreślony. Kiedy należy przekazać wypowiedzenie nauczycielowi i jaka jest procedura? Kiedy należy powiadomić związki zawodowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, jak wyliczyć zaangażowanie nauczyciela do projektu unijnego? Czy liczymy tylko pracę u Beneficjenta, u którego jest realizowany projekt czy ze wszystkich umów jakie pracownik ma zawarte?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o przesłanie wzoru rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron na wniosek nauczyciela mianowanego.
Pani przebywa na urlopie rodzicielskim do dnia 14.08.2019 r.
Czy ma dostać też urlop wypoczynkowy? Na swój wniosek nie jest przewidziana w projekcie na rok szkolny 2019/2020.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W tym roku szkolnym uruchamiamy w naszej szkole nowy kierunek policealny: technik usług kosmetycznych (symbol cyfrowy zawodu: 514207). W związku z tym muszę zapewnić kadrę w zakresie nauczania teoretycznego: podstawy anatomiczno-dermatologiczne oraz kosmetyka pielęgnacyjna i upiększająca twarzy, szyi i dekoltu i praktycznego: zabiegi pielęgnacyjne i upiększające twarzy, szyi i dekoltu. Czy w związku z tym, pierwszego przedmiotu z anatomii może nauczać nauczyciel biologii, drugiego teoretycznego nauczycielka, która jest mistrzem fryzjerstwa, ma przygotowanie pedagogiczne i jest absolwentką studiów podyplomowych: fryzjerstwo i stylizacja, w ramach których miała takie przedmioty jak: kosmetologia (10h teorii i 15 praktyki), stylizacja (20h praktyki), charakteryzacja (5h praktyki). Jak sama mówi, realizując podyplomówkę na kosmetologii, ma się praktycznie te same przedmioty (konsultowała to z uczelnią). Dodatkowo ma ukończony kurs wizażu. Próbowałem zapytać o zdanie kuratorium, ale ono twierdzi, że ocenianie kwalifikacji nauczycieli przedmiotów zawodowych leży po stronie dyrektora. I co z uprawnieniami do nauczania praktycznego. Czy wspomnianą nauczycielkę, która jest mistrzem fryzjerstwa, wystarczy wysłać na podyplomówkę z kosmetologii, by mogła prowadzić te zajęcia?
- Jeżeli w I i II klasie szkoły podstawowej (nauczanie zintegrowane) jest łącznie 18 uczniów, czy jest możliwe, aby nauczyciel wychowania fizycznego prowadził lekcje, łącząc uczniów kl. I i kl. II ? Chodzi bowiem o godziny zatrudnienia.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe