Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W tym roku szkolnym uruchamiamy w naszej szkole nowy kierunek policealny: technik usług kosmetycznych (symbol cyfrowy zawodu: 514207). W związku z tym muszę zapewnić kadrę w zakresie nauczania teoretycznego: podstawy anatomiczno-dermatologiczne oraz kosmetyka pielęgnacyjna i upiększająca twarzy, szyi i dekoltu i praktycznego: zabiegi pielęgnacyjne i upiększające twarzy, szyi i dekoltu. Czy w związku z tym, pierwszego przedmiotu z anatomii może nauczać nauczyciel biologii, drugiego teoretycznego nauczycielka, która jest mistrzem fryzjerstwa, ma przygotowanie pedagogiczne i jest absolwentką studiów podyplomowych: fryzjerstwo i stylizacja, w ramach których miała takie przedmioty jak: kosmetologia (10h teorii i 15 praktyki), stylizacja (20h praktyki), charakteryzacja (5h praktyki). Jak sama mówi, realizując podyplomówkę na kosmetologii, ma się praktycznie te same przedmioty (konsultowała to z uczelnią). Dodatkowo ma ukończony kurs wizażu. Próbowałem zapytać o zdanie kuratorium, ale ono twierdzi, że ocenianie kwalifikacji nauczycieli przedmiotów zawodowych leży po stronie dyrektora. I co z uprawnieniami do nauczania praktycznego. Czy wspomnianą nauczycielkę, która jest mistrzem fryzjerstwa, wystarczy wysłać na podyplomówkę z kosmetologii, by mogła prowadzić te zajęcia?
W przypadku przedmiotów teoretycznych, kwalifikacje do prowadzenia zajęć z podstaw anatomiczno-dermatologicznych może posiadać nauczyciel biologii, jeżeli w trakcie studiów realizował treści wymagane podstawą programową kształcenia w zawodzie Technik usług kosmetycznych. W tym celu należy przeanalizować program odbytych przez nauczycielkę studiów (suplement do dyplomu, indeks).
W przypadku drugiego przedmiotu teoretycznego, nauczycielka powinna ukończyć studia podyplomowe w zakresie kosmetologii, gdyż studia podyplomowe dają kwalifikacje jedynie do prowadzenia tych zajęć, których dotyczą (w omawianym przypadku - fryzjerstwo i stylizacja). Rozporządzenie MEN z dnia 01.08.2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli nie upoważnia do "zaliczenia" efektów kształcenia tak, jak jest to w przypadku studiów wyższych.
Podobnie będzie w przypadku przedmiotu praktycznego - kwalifikacje dadzą studia podyplomowe na kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi przysługuje dzień wolny, aby pójść na szczepienie przeciwko COVID-19?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wszystko ok, ale to dotyczy n-la oddziału przedszkolnego, który zastępował n-la na urlopie macierzyńskim /zakończenie urlopu przypadało na 19 czerwca, potem 5 dni chorobowego co dało datę końcową - 24 VI - zakończenia zajęć/ . A więc, umowa z zastępującym nauczycielem wygasała dokładnie 24 czerwca. Po jej zakończeniu wypłacono ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Stąd też nadal mam wątpliwości, czy w takiej sytuacji - umowy na czas zastępstwa a nie zatrudnienia na rok szkolny - nie popełniłam błędu?
- Nauczyciel grupy dzieci 6-letnich zatrudniony w Przedszkolu Samorządowym dla którego wymiar zatrudnienia wynosi 22 godziny tygodniowo, godziny ponadwymiarowe powinien mieć liczone z 22 czy 25 godzin?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie dokładnie dokumenty (kopie do wniosku) muszę złożyć do organu prowadzącego w związku z powołaniem drugiego wicedyrektora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy do teczki akt osobowych wystarczy INFORMACJA O PRZEKSZTAŁCENIU UMOWY O PRACĘ W STOSUNEK PRACY NA PODSTAWIE MIANOWANIA o treści: Na podstawie art. 10 ust. 5b w zw. z art. 10 ust. 5a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2017r., poz. 1189) informuję, że w związku z wystąpieniem wszystkich przesłanek zatrudnienia na podstawie mianowania art. 10 ust. 5a ww. ustawy oraz uzyskaniem stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego w dniu 31 sierpnia 2017r., stosunek pracy z dnia 1 września 2011r. nawiązany na podstawie umowy o pracę, w dniu 1 września 2017r. przekształcił się w stosunek pracy nawiązany na podstawie mianowania. Czy powinno znaleźć się w teczce coś jeszcze ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe