Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Egzamin klasyfikacyjny. Uczeń publicznej szkoły podstawowej nieklasyfikowany z 2 przedmiotów, a z 4 z roczna oceną niedostateczną. Czy w takiej sytuacji należy zorganizować dla tego ucznia egzamin klasyfikacyjny?
Na podstawie art. 44k ust. 2 i 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz.U. z 2019 r., poz. 1481, uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny, a uczeń nieklasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny za zgodą rady pedagogicznej. Jeśli więc rodzic niepełnoletniego ucznia albo pełnoletni uczeń wystąpi z wnioskiem o organizację takiego egzaminu i są spełnione przesłanki z art. 44k ust. 2 lub 3 UoSO, dyrektor ma obowiązek zorganizowania egzaminu klasyfikacyjnego (art. 44l ust. 1 UoSO). Prawo do przystąpienia do egzaminu nie jst uzależnione od tego, jakie oceny klasyfikacyjne uczeń uzyskał z innych przedmiotów. Natomiast bez względu na wynik ewentualnych egzaminów klasyfikacyjnych i tak uczeń nie uzyska promocji do klasy programowo wyższej, ponieważ w uwagi na 4 oceny niedostateczne uczeń nie będzie mógł równocześnie podejść do egzaminów poprawkowych; miałby takie prawo w razie uzyskania 2 ocen niedostatecznych - art. 44m ust. 1 pkt 1 i ust. 5 oraz art. 440 ust. 4 UoSO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam. Proszę o podpowiedź. Jak mam potraktować ucznia, który od tego roku szkolnego kontynuuje naukę w innym gimnazjum i jest w klasie II. W poprzedniej szkole w klasie pierwszej nie realizował podstawy programowej z chemii, fizyki, WOS-u, informatyki, plastyki i muzyki. Z których przedmiotów ma zdawać egzamin klasyfikacyjny? Na pewno z tych teoretycznych, a co z przedmiotami artystycznymi?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Utworzyłam w szkole podstawowej oddział integracyjny (klasa czwarta, 14 uczniów w tym 4 dzieci z orzeczeniem). Jakie powinnam mieć dokumenty, zapisy w statucie? Czy powinnam podzielić uczniów na grupy: na informatyce i j. angielskim? Proszę o zapisy dotyczące organizacji oddziału integracyjnego zgodnie z przepisami.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy z zajęć np. koła informatycznego wpisuje się na świadectwie ocenę? Są to dodatkowe zajęcie, na które uczęszczają wszyscy uczniowie.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły podstawowej o ustalonym obwodzie jest zobowiązany do kontroli realizacji obowiązku szkolnego dzieci cudzoziemców mieszkających w obwodzie tej szkoły, mimo iż dzieci tych nie ma na liście otrzymanej z urzędu gminy? Jestem dyrektorem obwodowej szkoły podstawowej i przypadkiem dowiedziałam się, że w moim obwodzie od dłuższego czasu mieszkają obywatele Bułgarii z dziećmi, z których jedno jest w wieku szkolnym (ok. 8 lat). Dziecko to nie chodzi do naszej szkoły i prawdopodobnie nie chodzi do żadnej innej szkoły. Czy w związku z tym dyrektor powinien podjąć jakieś kroki?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W lipcu okazało się, że rodzice dzieci sześcioletnich (było ich dwoje) przenieśli je do innej placówki i w związku z tym w naszej szkole zostały tylko dzieci 5, 4 i 3 lenie, czy w takim razie należy przekształcić oddział przedszkolny w punkt przedszkolny? W oddziale przedszkolnym pracuje nauczycielka zatrudniona przez mianowanie w pełnym wymiarze godzin. Czy można od września zmienić jej warunki umowy, czy może to być aneks do umowy na dany rok szkolny, i czy po tym okresie będą obowiązywały poprzednie warunki umowy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe