Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Emeryci objęci są opieką socjalną w naszej szkole. Jedna emerytka po śmierci męża przeszła na jego emeryturę - twierdzi, że otrzymuje emeryturę wyższą po mężu niż miała swoją. Co w takiej sytuacji mamy robić? Czy nadal musimy ją objąć opieką socjalną, czy też nie?
Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1352 z późn. zm.- dalej ustawa o ZFŚS) osobami uprawnionymi do korzystania z Funduszu są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.
Pracodawca zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS ma obowiązek ustalenia w regulaminie szczegółowych zasad korzystania przez osoby uprawnione z funduszu. W tym regulaminie powinien również wskazać dokumenty, które należy przedłożyć w celu uzyskania świadczenia. Regulamin powinien być tak zredagowany, aby pracodawca nie miał problemu ustalenia tego czy dana osoba ma status emeryta czy też rencisty, gdyż to jest kluczowa sprawa w przedstawionej sytuacji, gdyż prawo do świadczeń z ZFŚS, jak i możliwość odprowadzania dobrowolnego odpisu jest uzależniona od posiadania przez uprawnionego statusu emeryta – byłego pracownika zakładu. Emeryci i renciści to osoby, które odeszły z zakładu, przechodząc na świadczenie z ZUS.
Ważne jest to, że jeśli w trakcie pobierania emerytury lub renty były pracownik znajdzie nowe zatrudnienie o charakterze pracowniczym, nawet na część etatu, to traci on status emeryta, rencisty – byłego pracownika zakładu, a staje się pracownikiem uprawnionym do korzystania z funduszu socjalnego u nowego pracodawcy.
Emeryt- były pracownik szkoły ma „dożywotnie” prawo do korzystania ze świadczeń funduszu. Z uwagi na to, że sama uprawniona przyznaje się do tego, że jej dochody wzrosły, to wysokość świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych powinna się stosunkowo zmniejszyć. Te kwestie z pewnością poruszone są w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych obowiązującym w danej jednostce.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w świetle obowiązujących przepisów prawa oświatowego powinniśmy informować rodziców na miesiąc przed klasyfikacją na I półrocze o zagrożeniach oceną niedostateczną z przedmiotów lub zachowaniem nagannym
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły prowadzącej oddziały przedszkolne ma obowiązek zapewnić miejsce w świetlicy również dla dzieci przedszkolnych, czy tylko dla uczniów (od pierwszej klasy wzwyż)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Rodzic ucznia klasy V szkoły podstawowej chce być na lekcji języka angielskiego. Czy rodzice pozostałych uczniów muszą wyrazić na to zgodę?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nazwa placówki zespól szkół publicznych w skład którego wchodzi szkoła i przedszkole musi zmienić się na zespół szkolno -przedszkolny?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dokonuje wyboru programu wychowania przedszkolnego na cały etap nauki w przedszkolu (art.22 UosO). W związku z tym, mam 2 pytania. 1. Czy należy to tak rozumieć, że musi pracować przez 4 lata na tym samym programie, i nie ma możliwości złożenia wniosku o dopuszczenie innego programu w kolejnym roku szkolnym dla tej samej grupy? 2. Czy wszystkie grupy przedszkolne muszą pracować na tym samym programie, czy każdy nauczyciel może wybrać dla swojej grupy inny program?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe