Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ile dni urlopu powinna uzyskać sprzątaczka zatrudniona na miesiące, jeżeli w 1 miesiącu pracowała na pełny etat a w 2 miesiącu na 1/2 etatu?
Art. 153. § 1. Kodeksu pracy:
Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w
którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.
Zatem jeżeli jest to pierwsza praca w roku kalnedarzowym - za każdy miesiąc pracy sprzątaczce przysługuje 1/12 przysługującego jej w danym roku kalendarzowym wymiaru urlopu, ale obliczyć go trzeba oddzielnie dla pierwszego i drugiego miesiąca choć i tak wyjdzie na to samo, np.
20 dni urlopu przysługującego : 12 = 1,67, w zaokrągleniu 2 dni za I miesiąc pracy
20 dni urlopu przysługującego x 0,5 etatu = 10 dni urlopu przysługującego na 0,5 etatu, czyli 10 : 12 = 0,83, w zaokrągleniu 1 dzień za II miesiąc, ale urlopu udziela się na godziny a nie na dni, więc pani pracująca 4 godziny dziennie i tak będzie miała 2 dni.
Jeżeli jest to kolejna praca w danym roku kalnedarzowym - wówczas obliczeń należy dokonać na podstawie przysługującej jej pozostałej części urlopu.
Art. 1551. § 1. W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem
uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
1) u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu
przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed
ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym
wymiarze,
2) u kolejnego pracodawcy - w wymiarze:
a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie
zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego, z zastrzeżeniem § 2.
§ 2. Pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego
wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z § 1 pkt 1, przysługuje u kolejnego
pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze; łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich
pracodawców.
§ 21. Przepis § 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do pracownika podejmującego pracę u
kolejnego pracodawcy w ciągu innego roku kalendarzowego niż rok, w którym ustał jego stosunek pracy z poprzednim pracodawcą.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dyrektor wykorzystał tylko 20 dni urlopu z przysługujących mu 35 w roku 2018. Do jakiego miesiąca roku 2019 można wykorzystać zaległy urlop, a może prawo daje możliwość wypłacenia rekompensaty za niewykorzystany urlop w pieniądzu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zwracamy się z prośbą o poradę dotyczącą wypłaty jubileuszu dla nauczyciela. Dotyczy dwóch pracowników. Pierwszy w dniu 2 września 2023 r. nabył prawo do nagrody jubileuszowej – 20-lecie pracy. Drugi nauczyciel w dniu 3 września 2023 r. nabył prawo do nagrody jubileuszowej – 25-lecie pracy. Jubileusz został naliczony tylko od pensji zasadniczej, nie uwzględniono do nagrody godzin ponadwymiarowych, które przyznano w miesiącu wrześniu. Udano się do kadr Organu Prowadzącego w celu wyjaśnienia sprawy, otrzymano odpowiedź, że do jubileuszu nie wliczono godzin ponadwymiarowych, ponieważ nie wypracowano ich w nowym roku szkolnym. Dodam, iż pensja zasadnicza jest wypłacana z góry więc nie jest to składnik wypracowany, a mimo to wysokość nagrody na jej podstawie naliczono. Na mocy obowiązujących przepisów składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu. Zatem nagroda jubileuszowa wypłacana jest z dołu w ostatnim dniu miesiąca, w którym nauczyciel nabył do niej prawo. Nauczyciel nabył to prawo do nagrody 2 września 2023 roku, czyli powinna ona według zasady prawa zostać wypłacona 30 września z dołu po wypracowaniu całej miesięcznej pensji zasadniczej i godzin ponadwymiarowych przydzielonych nauczycielowi w planie w miesiącu wrześniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel odchodzi na emeryturę. Jakie pracownica musiałaby w tej sytuacji spełniać warunki, by móc wypłacić jej nagrodę jubileuszową za przepracowane lata?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop uzupełniający nauczycielki po urlopach związanych z rodzicielstwem. Pytania: 1. Nauczycielka po wykorzystaniu urlopu w okresie ferii zimowych w 2020 r. (placówka feryjna) poszła na zwolnienie lekarskie w związku z ciążą. W okresie ferii letnich w 2020 r. nadal przebywała na zwolnieniu, po czym 5.08.2020 r. rozpoczęła urlop macierzyński. Ile dni urlopu uzupełniającego należy się nauczycielce za 2020 r. po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego: 56 czy 42 (56 – 14)? 2. Sytuacja opisywana wyżej. Czy po urlopach związanych z rodzicielstwem nauczycielce najpierw należy udzielić urlopu uzupełniającego za 2020 r., a następnie za 2021 r.? Zakończy urlop rodzicielski 3.08.2021 r. Czy od 4.08.2021 r. należy uznać, że do końca wakacji jest na urlopie bieżącym przez 28 dni, dopełnić ten okres do 56 dni, a dopiero potem udzielić urlopu uzupełniającego za 2020 r., czy w pierwszej kolejności udzielić urlopu za 2020 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak wyliczyć urlop na 2019 r pracownikowi z wymiaru 20 dni zatrudnionego od 01.09.2018 r. na czas nieokreślony na 0.1 (1/10) etatu?.
Pracownik pracuje dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki po 2 godziny.
Proszę o rozpisanie wyliczenia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe