Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ile dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (autyzm, zaburzenia sprzężone) może przebywać w jednej grupie przedszkolnej w niepublicznym przedszkolu?
Nie ma przepisu określającego ile dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego może być w tzw. „zwykłej” grupie przedszkolnej. Rozporządzenie MEN z 2011 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola i publicznych szkół (z póź. zmianami) określa tylko, że:
- Liczba dzieci w oddziale przedszkolnym nie może przekraczać 25 osób.
- Jeśli jest to oddział przedszkolny integracyjny, to liczebność dzieci w grupie powinna wynosić do 20 osób, w tym do 5 dzieci z niepełnosprawnością.
Przedszkole niepubliczne zarejestrowane w Kuratorium oświaty – a więc mające uprawnienia placówki publicznej - obowiązuje przestrzeganie zapisów prawa oświatowego, które dotyczą organizacji opieki, kształcenia i wychowania dzieci. W opisanym przypadku należy także stosować przepisy rozporządzenia MEN z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. dnia 7 sierpnia 2015 r.poz.1113) mówiące o obowiązku dodatkowego zatrudnienia nauczyciela wspomagającego lub specjalisty posiadającego kwalifikacje z pedagogiki specjalnej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyjaśnienie jakie jest pensum nauczyciela w oddziale przedszkolnym Szkoły Podstawowej w grupie pięciolatków? 22 czy 25 godzin? Oraz czy w takiej grupie dzieci musi odbywać się religia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Według jakich przepisów ma być przeprowadzona rekrutacja do szkół i przedszkoli na rok szkolny 2017/18?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w wyjaśnieniu następującego problemu. Jestem dyrektorem szkoły podstawowej prowadzonej przez stowarzyszenie. Gmina przekazała owemu stowarzyszeniu prowadzenie przedszkola publicznego. Zarząd stowarzyszenia zamierza powierzyć mi funkcję dyrektora prowadzonego przez stowarzyszenie przedszkola. Posiadam kwalifikacje nauczyciela historii z przygotowaniem pedagogicznym, więc nie posiadam kwalifikacji do pracy w przedszkolu. Czy zarząd stowarzyszenia może zatrudnić mnie na stanowisku dyrektora przedszkola? Jeżeli tak, to jak rozwiązać kwestię sprawowania nadzoru pedagogicznego? Czy może nadzór sprawować wskazany nauczyciel zatrudniony w tym przedszkolu? W jaki sposób należałoby to sformalizować?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Od września 2011r w mojej szkole będę miała dwa oddziały klasy piątej( razem 29 uczniów). Czy mogę połączyć te oddziały na zajęciach wychowania do życia w rodzinie? Wówczas nauczyciel nie będzie miał dwóch godzin, tylko jedną.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Rodzic wychowuje dziecko samotnie. Wyjeżdżając do sanatorium, powierzył opiekę nad dzieckiem dziadkom. Jaki dokument powinien dostarczyć do szkoły? Jaka jest podstawa prawna w przypadku żądania od rodzica dokumentu? Czy stosowane akty notarialne w przypadku wyjazdu rodzica za granicę państwa można zastosowanie również wtedy, gdy rodzic przebywa w sanatorium? Rodzice często pytają, na jakiej podstawie muszą okazać takie dokumenty.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe