Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Rodzic wychowuje dziecko samotnie. Wyjeżdżając do sanatorium, powierzył opiekę nad dzieckiem dziadkom. Jaki dokument powinien dostarczyć do szkoły? Jaka jest podstawa prawna w przypadku żądania od rodzica dokumentu? Czy stosowane akty notarialne w przypadku wyjazdu rodzica za granicę państwa można zastosowanie również wtedy, gdy rodzic przebywa w sanatorium? Rodzice często pytają, na jakiej podstawie muszą okazać takie dokumenty.
Ustawa o systemie oświaty wyraźnie określa obowiązki rodzica wobec własnego dziecka w zakresie edukacji, natomiast w art. 3 pkt 10 ustalono, że w zastępstwie za rodzica może występować także prawny opiekun dziecka.
Prawa takie przyznaje sąd rodzinny w uzasadnionych sytuacjach.
Podstawa prawna:
1) Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (ze zm.),
2) Ustawa o systemie oświaty z 7.09.1991 r. (ze zm.):
Art. 3. Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o:
1) szkole - należy przez to rozumieć także przedszkole;(…)
10) rodzicach - należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów dziecka;
Art. 14b. 1. Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi, o którym mowa w art. 14 ust. 3, są obowiązani do:
1) dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego;
2) zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia;
3) informowania, w terminie do dnia 30 września każdego roku, dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, o realizacji tego obowiązku spełnianego w sposób określony w art. 16 ust. 5b;
(…)
2. Kontrolowanie spełniania obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3, należy do zadań dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka.
"Odpowiedź na interpelację w sprawie uregulowania przepisów dotyczących opieki nad małoletnim rodzeństwem oraz problemów z wyrobieniem paszportu.„Nawiązując do pisma z dnia 10 lipca 2007 r. (sygn. SPS-023-8740/07) przekazującego interpelację Posła na Sejm RP Pana Tomasza Kuleszy w sprawie uregulowania przepisów dotyczących opieki nad małoletnim rodzeństwem oraz problemów z wyrobieniem paszportu, uprzejmie przedstawiam następujące informacje. Na wstępie wskazać należy, iż sprawowanie opieki rodzicielskiej uregulowane jest ustawą z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.).
Ww. akt prawny stanowi, iż sprawowanie opieki nad małoletnimi dziećmi należy do obowiązków rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów i nie przewiduje możliwości notarialnego powierzenia opieki nad osobą małoletnią.Wobec powyższego, nie można zgodzić się z poglądem wyrażonym przez Pana Posła, iż powierzenie opieki przez rodziców nad małoletnimi dziećmi ich starszemu rodzeństwu potwierdzone przez notariusza ma pełną moc prawną oraz że tak udzielone pełnomocnictwo upoważnia pełnoletnią osobę do reprezentowania interesów małoletniego rodzeństwa przed urzędami i instytucjami państwowymi, do decydowania o wszystkich istotnych sprawach dziecka. Tak udzielona zgoda nie odpowiada wymogom określonym w art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz.U. Nr 143, poz. 1027) niezbędnym do wydania dokumentu paszportowego osobie małoletniej i nie może być dla organów paszportowych wiążąca, gdyż regulacje prawne obligują urzędników administracji publicznej do ich stosowania i nie pozwalają na ich dowolną interpretację. Jednocześnie pragnę poinformować, iż o zrzeczeniu się lub przekazaniu praw rodzicielskich nad małoletnimi dziećmi na rzecz innych osób (w tym i pełnoletniego rodzeństwa) decydują niezawisłe sądy. Podsekretarz stanu Piotr Piętak”.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie są obowiązki nauczyciela wspomagającego, który pracuje w przedszkolu ogólnodostępnym na cały etat /25godz? Czy wypracowuje 40 godz. jak nauczyciel wychowawca? Chodzi o takie sytuacje jak pozostanie dłużej w pracy, kiedy jest organizowana uroczystość lub wycieczka?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Szanowni Państwo uprzejmie proszę o podanie procedur oraz podstaw prawnych utworzenia od nowego roku szkolnego 2016/2017 kl. I gimnazjum o profilu sportowym z rozszerzonym językiem angielskim. Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor Liceum Ogólnokształcącego ( dla młodzieży) może przyjąć do szkoły ucznia, który uzyskał promocję do klasy trzeciej w czteroletnim technikum. Jeżeli tak to do której klasy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń uczęszcza do klasy drugiej szkoły branżowej I stopnia.
Nastąpiła zmiana jego IMIENIA i NAZWISKA oraz NUMERU PESEL w drodze administracyjnej.
Czy należy tego ucznia wpisać pod nowy numer do ewidencji uczniów?
Czy należy założyć nowy arkusz ocen temu uczniowi pod nowym numerem ewidencyjnym?
Czy też należy przekreślić stare dane na dotychczasowym arkuszu i wpisać nowe (Imię, nazwisko, nr PESEL)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 29 czerwca 2015 roku został odwołany zarządzeniem burmistrza dyrektor szkoły. Komu powinny zostać przekazane obowiązki? W szkole jest wicedyrektor. Jak wygląda strona prawna, czy musi to być wicedyrektor, czy może to być inny nauczyciel z rady pedagogicznej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe