Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Intendentka w szkole podstawowej z oddziałami przedszkolnymi, zatrudniona na czas nieokreślony - staż 42 lata, nabyła uprawnienia emerytalne w czerwcu 2018 r., ale chciała pracować dalej. Planowała odejście na emeryturę w lipcu 2020 r. W obecnym czasie przebywa na zwolnieniu lekarskim od 26.04.2020 r. do 25.05.2020 r. Poinformowała, że ze względu na stan zdrowia, nie wróci już do pracy i będzie kontynuować zwolnienia lekarskie. W dniu 23.04.2020 r. złożyła wniosek o rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron z dniem 24 lipca 2020 r. W dniu 4 maja 2020 r. przekazała zmieniony wniosek o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z dniem 26.05.2020 r., gdyż stwierdziła, że będzie to bardziej korzystne dla wysokości jej przyszłej emerytury. Proszę o podanie i omówienie przepisów prawnych w tym zakresie oraz pomoc w kwestii decyzji i działań (rodzaj dokumentów, jakie musi przekazać pracownikowi oraz wysokość odprawy emerytalnej itp.), jakie powinien podjąć dyrektor placówki.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku pracownicy o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, można sporządzić dokument takiego porozumienia, który powinny podpisać obie strony; w jego treści powinna zostać wskazana data zakończenia zatrudnienia uzgodniona przez strony (art. 30 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.). Natomiast porozumienie takie może zostać ważnie zawarte także w innej formie, np. ustnie. Następnie należy wystawić i wydać pracownikowi świadectwo pracy w ostatnim dniu zatrudnienia lub – w razie nieobecności pracownika w pracy w tym dniu – w ciągu 7 dni należy je przesłać (art. 97 § 1 KP). W samorządowej szkole odprawa emerytalna przysługuje w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia z uwagi na staż przekraczający 20 lat (art. 38 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, Dz. U. z 2019 r., poz. 1282). Ponadto należy sporządzić i wydać druk ZUS ERP-7 o okresie zatrudnienia i wysokości wynagrodzenia (art. 125a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Dz.U. z 2020 r., poz. 53 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na terenie szkoły (na schodach wyjściowych)uległ wypadkowi rodzic (złamał nogę): czy mama obowiazek sporządzić protokół powypadkowy, jak w przypadku ucznia lub pracownika szkoły?
Jaka jes moja odpowiedzialność jako dyrektora szkoły w tym zakresie? (posiadam polisę OC)
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica przez 2 lata ma orzeczenie o upośledzeniu w stopniu umiarkowanym. Od 09. 2015 prawdopodobnie będzie miała stopień upośledzenia lekki. Co z nią zrobić? Czy musi rozpocząć klasę pierwszą gimnazjum od początku zgodnie z podstawa programową? Przecież przez 1 rok nie zrealizuje nowej podstawy programowej dla uczniów z upośledzeniem w stopniu lekkim?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę podać jakie informacje powinno zawierać oświadczenie dyrektora o stanie kontroli zarządczej. Jeśli można, to proszę o wzór takiego oświadczenia.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor w ramach udostepniania informacji publicznej ma obowiązek przekazać na wniosek nauczyciela kserokopię protokołu z posiedzenia rady pedagogicznej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczennica posiadająca orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (autyzm, niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym), w którym podano jako najkorzystniejszą placówkę realizacji obowiązku szkolnego szkołę specjalną lub integracyjną, może chodzić do szkoły ogólnodostępnej; a raczej kontynuować tam naukę. Rodzic oraz dyrektor szkoły wyrazili na to zgodę. Czy przepisy prawa oświatowego zabraniają tego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe