Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak mam rozliczyć urlop nauczyciela przedszkola, który złożył wniosek o przeniesienie do szkoły od września 2023 r.? Dodam, że nauczyciel wykorzystał już część urlopu. Czy mam uwzględnić urlop adekwatnie do przepracowanych miesięcy (do sierpnia, tj. 24 dni), czy zgodnie z planem urlopów? Czy uwzględnić cały urlop w wymiarze 35 dni, ponieważ nauczyciel przechodzi do placówki feryjnej?
Pragmatyka służbowa nie reguluje zagadnienia, jak należy ustalać uprawnienia urlopowe, gdy nauczyciel w tym zakresie podlega różnym regulacjom w trakcie roku kalendarzowego.
Przepis art. 64 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 984) przewiduje odmienny reżim wykorzystywania urlopu przez nauczycieli szkół feryjnych i nauczycieli szkół nieferyjnych. Zgodnie z art. 64 ust. 1 KN, nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Z kolei, na podstawie art. 64 ust. 3 KN, nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
Niestety przeniesienie z jednej placówki do drugiej powoduje utratę prawa do urlopu wypracowanego w danej placówce. Nauczyciel, który w ramach przeniesienia przeszedł ze przedszkola do szkoły i nie wykorzystał całego urlopu, który mu przysługiwał, nie otrzyma dodatkowego urlopu z tytułu niewykorzystania urlopu u poprzedniego pracodawcy.
Jednocześnie urlopu należy udzielić w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego w danym roku kalendarzowym okresu. Dlatego tutaj- w przypadku opisanym w pytaniu – do 31 sierpnia nauczyciel może wykorzystać jedynie 8/12 z 35 dni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pracownikowi zatrudnionemu na 3/4 etatu można ustalić dzień pracy z przerwą np. od 7.00 do 10.00 i od 13.00 do 16.00?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica obsługi przebywała na długim zwolnieniu lekarskim (182 dni). Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym do 02.09.2017 r. W sierpniu złożyła wniosek o rentę. Do tej pory nie otrzymała jeszcze decyzji z ZUS, ale poinformowała ustnie, że ma orzeczenie z ZUS, w którym ustalono, że jest częściowo niezdolna do pracy do 30.09.2018 r. Od dnia otrzymania orzeczenia przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Co w tym przypadku ma zrobić pracodawca? Czy rozwiązać umowę z dniem 03.09.2017 na podstawie art.53 K.p.§ 1 i wypłacić odprawę rentową, czy czekać? Kiedy pracownik przedstawi decyzję z ZUS?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka, status kontraktowy, umowa na czas nieokreślony najpierw chorowała pół roku, potem była ciąża, urlop macierzynski, urlopy uzupełniające przerywane zwolnieniami lekarskimi. cały ubiegły rok nie była w pracy, w wakacje też była chora. ZUS raz przywrócił ją do pracy, ale szybko znalazła inną chorobę i już nic nie poradzono, wszystko zgodne. obecnie jest na urlopie uzupełniającym. oswiadczyła, że po nim wróci. Czy musi wrócić na pełny etat na poprzednie stanowiskio?
- Jestem dyrektorem placówki nieferyjnej. W ciągu roku szkolnego jest potrzeba dokonania zmiany planu nauczania – zmniejszenie etatu nauczycielowi mianowanemu z 25/25 na 21/25 z powodu zmniejszenia godzin pracy oddziału ze względu na małą frekwencje dzieci. Jaka jest procedura takiej zmiany i czy nauczyciel może odmówić zmniejszenia etatu. A jeżeli odmówi, to co wtedy zrobić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 września 2013 r. nauczyciel został zwolniony w związku ze zmianami organizacyjnymi szkoły, przeszedł na zasiłek dla bezrobotnych. Z dniem 18 lipca 2014 r. nabył uprawnień do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, z którego skorzystał. Tak więc, czy ten nauczyciel jest naszym emerytem i czy ma uprawnienia do korzystania z Funduszu Świadczeń Socjalnych naszej szkoły?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe