Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak obliczyć datę zakończenia stażu nauczyciela ubiegającego się o stopień nauczyciela mianowanego rozpoczętego 1.09.2017 r. (koniec 31.05.2020 r.), jeśli nauczyciel przebywał w okresach: • 10.02.2020–11.08.2020 r. – na zwolnieniu lekarskim, • 12.08.2020–29.12.2020 r. – na urlopie macierzyńskim, • 30.12.2020–25.06.2021 r. – na urlopie rodzicielskim? Czy w tej sytuacji przedłużamy staż o czas nieobecności nauczyciela, czy o czas brakujący do zakończenia stażu?
Na podstawie art. 9c ust. 1 pkt 2 ustawy z 26.01.1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) staż trwa 2 lata i 9 miesięcy w przypadku ubiegania się o awans na stopień nauczyciela mianowanego. Zgodnie z art. 9d ust. 5 i 5a KN, w przypadku nieprzerwanej nieobecności nauczyciela w pracy spowodowanej zwolnieniem lekarskim, urlopem macierzyńskim i rodzicielskim, które trwają łącznie nie dłużej niż 1 rok i 6 miesięcy, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. Przepis ten należy rozumieć w ten sposób, że w czasie nieobecności w pracy nauczyciel nie realizuje stażu i w tym sensie nieobecność go wydłuża. Należy więc najpierw obliczyć, jaką część stażu nauczyciel zrealizował przed nieobecnością w pracy oraz jaką część z pozostałych 2 lat i 9 miesięcy ma do realizacji po powrocie do pracy. Od 1 września 2017 r. do 9 lutego 2020 r. nauczyciel zrealizował 2 lata 5 miesięcy i 9 dni, a pozostałe 3 miesiące i 11 dni – od 26 czerwca do 6 października 2021 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nasza nauczycielka odbywała staż na nauczyciela dyplomowanego jednak zakończył się on oceną negatywną. W związku z tym od września rozpoczęła 9-cio miesięczny staż dodatkowy. Nauczycielka zaszła w ciążę i od stycznia jest na zwolnieniu chorobowym. Czy jeśli nauczycielka wróci do pracy w ciągu 1,5 roku to będzie mogła odbyć przedłużony staż? Czy będzie musiał staż na dyplomowanego robić od początku?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jak wygląda staż nauczyciela mianowanego który rozpoczął staż na nuczyciela dyplomowanego, a po roku został powołany na stanowisko dyrektora przedszkola?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ubiegający się o awans zawodowy na nauczyciela mianowanego odbywał staż w trzech szkołach. W pierwszej był zatrudniony od 1.09.2017 r. do 31.08.2018 r., w drugiej od 1.09.2018 r. do 30.06.2019 r. i w obecnej od 1.09.2019 r. do 31.08.2020 r. Z uwagi na przerwę w zatrudnieniu – 2 miesiące – zakończył staż 31.07.2020 r.(nie mógł zrealizować stażu w okresie 2 lat i 9 miesięcy – brakuje mu 2 miesięcy). Jaką podstawę prawną i powód zakończenia stażu/wydłużenia okresu stażu podać w zaświadczeniu dyrektora szkoły, ponieważ podane w art. 9d ust. 5 i art. 9d ust. 5a oraz art. 9f ust. 2 Karty Nauczyciela nie pasują mi.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące trybu skracania okresu trwania stażu na kolejny stopień awansu.
Nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego zgodnie z przepisem 9a ust.3 KN. Akt nadania stopnia awansu zawodowego datowany jest na 12 września 2017 roku. Nauczyciel był zatrudniony od kwietnia 2017 roku- najpierw na 1/2 etatu jako stażysta. Od września miał automatycznie rozpocząć awans na stopień nauczyciela kontraktowego. Jego pensum wzrosło do pełnego wymiaru oraz z dniem 1 września osiągnął wymagany przepisem 5-letni staż pracy. Z dniem 7 września nauczyciel złożył wniosek do dyrektora o uznanie znaczącego dorobku zawodowego oraz wymaganego 5 letniego stażu pracy do uznania go nauczycielem kontraktowym.
Dyrektor rozpatrzył wniosek pozytywnie oceniając, iż z dniem 12 września nadaje nauczycielowi wyższy stopień awansu zawodowego na podstawie wyżej wymienionego artykułu lecz stosunek pracy owego nauczyciela już trwał od kwietnia 2017.
Czy opisana procedura była przeprowadzona poprawnie?
Czy taki nauczyciel może starać się o skrócenie czasu trwania stażu na kolejny stopień awansu posiłkując się wspomnianym przepisem? Zgodnie z treścią przywołanego wyżej przepisu dyrektor szkoły może nauczycielowi kontraktowemu, który uzyskał awans w sposób określony w art. 9a ust. 3 i ubiega się o uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego, skrócić staż do 1 roku i 9 miesięcy. W przepisie jest jednak sformułowanie: "...z dniem nawiązania stosunku pracy uzyskują stopień nauczyciela kontraktowego".
1. Czy w tym przypadku można wnioskować o skrócenie tej ścieżki?
2. Czy procedura uznania dorobku zawodowego i zmiany stopnia awansu odbyła się zgodnie z procedurą opisaną w KN?
Uprzejmie proszę o zajęcie stanowiska.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel złożył wniosek o kontynuację stażu w nowym miejscu pracy, spełnia warunki do kontynuowania stażu, czy powinnam wydać pismo z odpowiedzią i dokładnie jakiej treści? Czy po zakończeniu stażu dyrektor wydaje ocenę dorobku za ten czas, w którym nauczyciel odbywał staż w mojej szkole?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe