Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak obliczyć ilość godzin karcianych w 2015/2016?
Należy zliczyć wszystkie tygodnie pracy szkoły, odliczając okresy wolne od pracy. 44 – 7 = 37 tygodni pracy, z tym, że w zależności od typu szkoły, ilość ich może ulec zmianie. W roku szkolnym 2015/2016 w szkołach, o których mowa w § 2 rozporządzenia, dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady szkoły, a w przypadku szkół, w których rada szkoły nie została powołana, rady pedagogicznej i samorządu uczniowskiego, biorąc pod uwagę warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły, może, w danym roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w wymiarze do 10 dni. Ponadto - w zależności od typu szkoły - ilość godzin z art. 42 KN wynosi dla szkół podstawowych oraz gimnazjów – 2 tygodniowo, w szkołach ponadgimnazjalnych – 1.
Podstawa prawna: 1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (ze zm.); 2. Karta Nauczyciela – ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności art. 42.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zwracam się z zapytaniem o fundusz socjalny. Podam przykład: jeśli nauczyciel pracuje w trzech szkołach i w jednej z nich ma 4 godziny, czy w takim przypadku należy mu się całość świadczenia, czy zgodnie z jego zatrudnieniem? Chodzi mi o świadczenie świąteczne, a przecież świadczenia socjalne są nie na osobę tylko na etat. Z góry dziękuję za pomoc.
- Jak mam rozumieć stanowisko Waszego portalu za usługi którego płacę duże pieniądze w kwestii opiniowania nagród dyrektora szkoły (nie wniosków). Wasz prawnik odpowiada, że związki zawodowe i RP nie muszą opiniować suwerennej decyzji dyrektora, zaś Wasz aktualny terminarz przypomina o takiej konieczności. Jak w takim przypadku traktować wiarygodność prawną Waszego serwisu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Po weryfikacji złożonego arkusza organizacyjnego placówki wyszło, iż jeden z nauczycieli nie ma kwalifikacji do zajmowanego stanowiska. Placówka jest prowadzona przez nowego dyrektora od 3 lat. Nauczyciel był zatrudniony za kadencji poprzedniego dyrektora i pracuje w placówce ponad 5 lat. Jak wytłumaczyć organowi nadzorującemu takie niedopatrzenie? Czy w związku z tym muszę rozwiązać umowę, która jest umową na czas nieokreślony (nauczyciel ma tylko 4 godziny). Czy mogę wystąpić z wnioskiem do Kuratora Oświaty na wyrażenie zgody na dalsze zatrudnienie i co w takim uzasadnieniu napisać?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może zatrudnić nauczycielkę języka polskiego (ukończyła filologię polską), będącą obecnie na drugim semestrze studiów podyplomowych z pedagogiki na etacie pedagoga szkolnego w liceum ogólnokształcącym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele wygaszanego gimnazjum zatrudnieni przez mianowanie mogą wnioskować do dyrektora szkoły podstawowej o przeniesienie, jeżeli w arkuszu organizacyjnym tejże szkoły na rok 2019/20 przewidziano dla nich np. 10/18, 12/18 etatu z możliwością uzupełnienia etatu w innej szkole podstawowej? Czy może powinno się z nimi rozwiązać umowę, wypłacić 6 - miesięczną odprawę i dopiero potem zatrudnić w szkole podstawowej? (wygaszane gimnazjum i szkoła podstawowa to oddzielne jednostki organizacyjne w tej samej gminie).
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe