Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak obliczyć wysokość sześciomiesięcznego wynagrodzenia nauczycielowi przechodzącemu w stan nieczynny, jeśli w roku poprzedzającym wypowiedzenie(art.20) pracował w niepełnym wymiarze godzin (1/16 etatu)?
Karta Nauczyciela z 26.01.1982 r. ze zm.
Art. 20. 1. Dyrektor szkoły w razie:
1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;
2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust.2.
(...)
Reasumując:
Przepis stanowi,że w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.
Oznacza to, że jeśli nauczyciel jest zatrudniony na niepełny wymiar nie dotyczy go przenieisenie w stan nieczynny.
Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania w trybie art. 20 KN zmniejszono wymiar zatrudnienia do "nie niższego niż ½ obowiązkowego pensum" (art. 22 ust. 2 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w obliczu obecnych przepisów prawa można w przedszkolu niepublicznym zatrudnić nauczyciela w oparciu o umowę o wolontariat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące pracy nauczycieli w przedszkolu – czy godzina pracy nadliczbowej (nadgodzina) jest tak samo płatna jak godzina zastępstwa z powodu nieobecności innego nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informacje dotyczącą przeznaczenia godzin z art. 42 u.2 p2. KN (inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów;). Jakie godziny może prowadzić nauczyciel w roku szkolnym 2017/2018? Czy mogą to być: koła zainteresowań, zdw, opieka na wycieczce, przygotowania do konkursów, itp.?
- Mam pytanie dotyczące badań lekarskich pracowników pracujących w przedszkolu. W naszej placówce zatrudniona jest pani ucząca religii i będąca u nas jedynie 45 min/tydzień w jej teczce osobowej mam badania lekarskie z jej głównego miejsca pracy tj. szkoły podstawowej i jest to orzeczenie lekarskie wydane na podstawie skierowania lekarskiego. Podczas kontroli sanepidu sekcji oświaty usłyszałam, że to orzeczenie jest z kodeksu pracy a powinna mieć badania sanepidowskie. Pracownicy, którzy pracują u nas i mają styczność z żywnością mają także takie orzeczenia z tym, że kiedyś one nazywały się chyba do celów sanitarno-epidemiologicznych. Czy powinnam tą panią kierować na dodatkowe badania lekarskie? czy nauczyciel powinien mieć jeszcze tzw. książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych? Nie rozumiem różnic i wymagań w tym zakresie, proszę o wyjaśnienie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chcę przyjąć nauczycielkę na zastępstwo do klasy I szkoły podstawowej. Nauczycielka jest po SN- nie. Słyszałam, że miała wejść zmiana, że SN już nie wystarczy do zatrudnienia w szkole.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe