Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące pracy nauczycieli w przedszkolu – czy godzina pracy nadliczbowej (nadgodzina) jest tak samo płatna jak godzina zastępstwa z powodu nieobecności innego nauczyciela?
Pytanie prawdopodobnie dotyczy godziny ponadwymiarowej nauczyciela samorządowego przedszkola, ponieważ jedynie ci nauczyciele realizują takie godziny oraz doraźne zastępstwa (art. 35 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2023 r., poz. 984). Zgodnie z art. 30 ust. 6 pkt 2 i art. 91d pkt 1 KN, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe oraz doraźne zastępstwa określa organ prowadzący w drodze uchwały. Konieczne jest zapoznanie się ze stosowną uchwałą organu prowadzącego w tej sprawie, ponieważ bez jej znajomości niemożliwe jest udzielenie odpowiedzi na pytanie o sposób wynagradzania godzin ponadwymiarowych, a tym bardziej odnoszenia go do przyjętych przez organ prowadzący zasad wynagradzania za doraźne zastępstwa.
Jeżeli natomiast pytanie dotyczy godziny nadliczbowej nauczyciela niesamorządowego przedszkola to oblicza się ją według zasad dotyczących ogółu pracowników, tj. nauczyciel oprócz wynagrodzenia za pracę otrzymuje także dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w wysokości 50% (art. 80, art. 1511 § 1 pkt 2 i § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel uczący w klasach I–III w szkole podstawowej ogólnodostępnej na podstawie przedstawionych poniżej ukończonych studiów posiada kwalifikacje do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych?
A co jeśli nauczyciel posiada wymagane kwalifikacje czy prowadzi ten rodzaj zajęć specjalistycznych u uczniami tylko w zakresie pierwszego etapu edukacyjnego ?
Kwalifikacje nauczyciela:
Dyplom ukończenia studiów magisterskich – Zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z terapią pedagogiczną (2001 r.) (brak suplementu; na podstawie indeksu – 20 godz. – Terapii pedagogicznej);
Ukończone Studia Podyplomowe: Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika – 2003 r.).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ponawiam pytanie na które nie otrzymałam odpowiedzi.Zatrudniam dwie nauczycielki , obie dyplomowane , w niepełnym wymiarze godzin-umowa o pracę na czas nieokreślony. Jedna z pań jest emerytką.Problem polega na tym ,że nie chcą a i nie powinny pełnić funkcji wychowawcy klasy , poniewąż pracują dwa dni w tygodniu.Mogę od września zatrudnić nauczycielkę kontraktową, która ma kwalifikacje do dwu przedmiotów nauczanych przez wspomniane nauczycielki. Z uwagi na to miałaby pełen etat,byłaby w szkole 5 dni w tygodniu i mogłabym jej powierzyć wychowawstwo. Czy możliwe jest rozwiązanie umów i zatrudnienie kogoś na to miejsce bez spotkania w sądzie pracy-spotkania zakończonego niekorzystnym dla mnie orzeczeniem?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Obecnie mam III klasę integracyjną, jaki w związku ze zmianami będzie status klasy IV oraz nauczyciela wspomagającego?
- Jak powinien zachować się pracodawca, jeśli ma podejrzenie, iż pracownik pojawił się w pracy po spożyciu alkoholu, gdy pracownik kategorycznie temu zaprzecza, twierdząc, że jest zupełnie trzeźwy? Czy w takiej sytuacji istnieje podstawa, aby pracownika nie dopuścić w tym dniu do pracy? Czy - aby rozwiać ewentualne wątpliwości każdej ze stron - pracodawca ma prawo samodzielnie zbadać zawartość alkoholu w wydychanym przez pracownika powietrzu przy pomocy podręcznego alkomatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może zlecić nauczycielowi pracę w sobotę podczas zawodów sportowych.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe