Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak prawidłowo wyliczyć liczbę dni opieki (art. 188 KP) proporcjonalnie do zatrudnienia. Proszę o zobrazowanie na przykładzie. Np pracownika administracyjnego pracującego na 0,8 etatu i nauczyciela pracującego na 10/18 etatu?
Na podstawie art. 188 § 1 kodeksu pracy, pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Zwolnienie udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
Jeżeli pracownik niepełnozatrudniony wybierze zwolnienie w wymiarze 2 dni, to przysługują mu 2 dni bez względu na wymiar zatrudnienia. Jedynie w przypadku korzystania ze zwolnienia w wymiarze godzinowym należy ustalić go proporcjonalnie do wymiaru etatu. W opisanym przypadku będzie to:
- dla pracownika zatrudnionego na 0,8 etatu - 13 godzin (16 h x 0,8 = 12,8 - po zaokrągleniu 13 h),
- dla nauczyciela zatrudnionego na 10/18 - 9 godzin (16 h x 10/18 = 8,88 - po zaokrągleniu 9 h).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu ze względu na organizację pracy szkoły od dnia 06.09.2013 na podstawie Kodeksu pracy przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2013 rok?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym poruszyć kwestię przyznawania dodatku motywacyjnego dla nauczycieli. Jestem nowym dyrektorem i na podstawie arkuszy informacyjnych dot. pracy nauczycieli przyznałam dodatki motywacyjne we wrześniu. Okazało się, że dwóch nauczycieli ma je niższe niż w ubiegłym roku. Zarzucono mi, że na piśmie nie zawiadomiłam ich wcześniej o obniżeniu dodatku. Czy ogólne przepisy oświatowe zawierają informacje na temat warunków obniżenia dodatku motywacyjnego, czy ma to regulować szkolny dokument tworzony na podstawie uchwały organu prowadzącego? Dodam, że ta uchwała nie zawiera takich informacji.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Żona jest organem prowadzącym przedszkole niepubliczne. Powołała mnie na stanowisko dyrektora, nadmieniam, że jestem jako osoba współpracująca wykazany w ZUS, czy powinna żona zatrudnić mnie normalnie na umowę o pracę? Czy moje wynagrodzenie będzie opodatkowane? Odliczane pełne składki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony poprzez mianowanie, przebywający obecnie na urlopie dla poratowania zdrowia (od 1 września 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.) złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 24 kwietnia 2023 r. Za ile dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego nauczyciela należy wypłacić ekwiwalent (nie korzysta on z urlopu wypoczynkowego w czasie ferii zimowych z racji przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Osoba pełniąca funkcję zastępcy dyrektora złożyła wniosek o rezygnację z pełnienia ww. funkcji.
Zgodnie z art. 66 ust. 1 Prawa oświatowego: „Organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole, czyli Dyrektor (…) odwołuje n-la ze stanowiska…”
Czy i w jakim terminie Dyrektor powinien poinformować Organ prowadzący, Radę Pedagogiczną i Radę Rodziców o odwołaniu nauczyciela z pełnionej funkcji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe