Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak prawnie wygląda sytuacja nauczyciela, któremu wręczono ograniczenie na kolejny rok szkolny na podstawie projektu arkusza organizacyjnego zatwierdzonego przez organ prowadzący (wyraził na nie zgodę), po zakończonym naborze okazało się, że stworzono jedną klasę mniej i wymiar ograniczenia jest większy. Co mam zrobić w takiej sytuacji?
Ograniczenie wymiaru godzin, w przypadku nauczycieli mianowanych, następuje z końcem maja, za 3 miesięcznym wypowiedzeniem. Jeżeli nauczyciel wyraził na to zgodę na podstawie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela, to tyle godzin powinien otrzymać od 1 września. Jest to bowiem wypowiedzenie warunków pracy i płacy, tyle że dotyczące tylko nauczycieli mianowanych i powinno zawierać liczbę oferowanych godzin pracy, na które nauczyciel musi wyrazić zgodę.
W opisanym przypadku istnieją dwa rozwiązania: porozumienie z nauczycielem na większe ograniczenie godzin lub odpowiednie zmiany w pierwszym aneksie do projektu organizacyjnego - zmiana planów nauczania, przydziału godzin dyrektorskich (pod warunkiem, że nie spowoduje to zmniejszenia etatów innych nauczycieli) albo wniosek do organu prowadzącego o przydzielenie dodatkowych godzin na zajęcia, które mógłby nauczyciel prowadzić.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania w gimnazjum, które wygaśnie 31 sierpnia 2019. Organ planuje przenieść nauczyciela do szkoły podstawowej. Czy w przypadku odmowy nauczyciela przysługuje mu odprawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W czasie, kiedy byłam dyrektorem szkoły organ prowadzący dokonał oceny mojej pracy w styczniu 2014 r.. Czy tą ocenę mogę wykorzystać do konkursu na dyrektora w kwietniu 2017 r., czy może mam składać wniosek o ponowne dokonanie oceny mojej pracy?
- Dzień dobry, bardzo proszę o wskazanie, w którym punkcie świadectwa pracy nauczyciela powinien znaleźć się zapis o wypłaconym zasiłku na zagospodarowanie (art. 61 KN) oraz jak powinien on brzmieć?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony jest w dwóch placówkach. W macierzystej na cały etat, a w mojej na 1/2 etatu. Po urlopie macierzyńskim powrócił do pracy w szkole macierzystej, a u mnie wystąpił o urlop wychowawczy. Czy mogę mu go udzielić i czy jest to zgodne z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ilość godzin zastępczych przekroczyła w grudniu możliwości finansowe placówki. Nauczycielki wyraziły zgodę na odebranie części przepracowanych godzin w postaci dnia wolnego (oczywiście zgodnie z indywidualnym pensum). Co na to przepisy prawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe