Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak wygląda procedura zatrudniania asystenta nauczyciela dla 1. klasy na podstawie nowych przepisów? Czy wniosek o zatrudnienie składany do organu prowadzącego może być podyktowany pisemnym podaniem w tej sprawie Rady Rodziców lub rodziców uczniów danej klasy? Czy są jakieś wymogi, kiedy trzeba zatrudnić w szkole asystenta nauczyciela? Czy organ prowadzący może odmówić zatrudnienia asystenta, mimo wniosku dyrektora szkoły- na jakiej podstawie? Czy szkole przysługuje wówczas odwołanie od decyzji organu prowadzącego?
Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, można zatrudnić asystenta nauczyciela w klasach I-III i w świetlicy szkolnej. Oznacza to, że zatrudnienie takiej osoby nie jest obligatoryjne. Organ prowadzący przed wydaniem zgody na zatrudnienie asystenta nauczyciela z pewnością sprawdzi zasadność utworzenia takiego stanowiska w szkole, np. ze względu na liczbę uczniów 6-letnich lub ogólną liczbę uczniów w klasie.
Przepisy nie przewidują żadnej szczególnej procedury tworzenia w szkole stanowiska asystenta nauczyciela. Wniosek dyrektora nie musi być poparty pismem rodziców. Jeżeli organ prowadzący stwierdzi, że w danej szkole nie zachodzi potrzeba zatrudnienia asystenta nauczyciela np. z uwagi na niewielką liczbę uczniów w klasach, może nie wyrazić zgody na utworzenie tego stanowiska. W takim przypadku, rodzice uczniów niezgadzający się z decyzją organu prowadzącego mogą zwrócić się ze skargą do Kuratorium Oświaty.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- od 1 września 2016 roku utworzono przedszkole publiczne które wchodzi w skład zespołu szkol (szkoła podstawowa , gimnazjum i przedszkole). Nauczycielka pracująca w szkole podstawowej na niepełnym etacie 16/18, będzie zatrudniona w przedszkolu na 6/22. Czy można z nauczycielem zawrzeć 1 umowę i uśrednić pensum? czy mają to być 2 osobne umowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację jak obliczać nadgodziny nauczyciela przedszkola za urlop wypoczynkowy wykorzystany w trakcie roku szkolnego?
- Nauczyciel wf zatrudniony przez mianowanie w wymiarze 18/18( w tym 9 g powszechnej nauki pływania)przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia do 15.10.2021.. Szkoła z pływalnią, na której realizowane są zajęcia pływania dla dzieci z różnych szkół organizowane przez organ prowadzący, a nauczyciele wf, posiadający uprawnienia trenerskie z pływania, mają godziny PNP w etatach. 15.03.2021 otrzymałam pisemną informację od Naczelnika Wydziału Edukacji, że biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną i obowiązujące obostrzenia mam nie planować w arkuszu organizacji szkoły na rok szkolny 2021/2022 zajęć na basenie w ramach Powszechnej Nauki Pływania.
Czy mogę zmienić pensum z 18/18 nauczyciela na 26/26 wychowawcy świetlicy w/w nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia. Jest to jedyna możliwość pozostawienia go w zatrudnieniu. Czy muszę to konsultować na piśmie lub ustnie z nauczycielem, czy nie ? Jeśli odmówi, będę zmuszona wręczyć mu wypowiedzenie. Co zrobić jeśli nie zechce przyjść na rozmowę. Jakie kroki prawne wtedy podjąć? W projekcie majowym, który nota bene ma być gotowy na początku kwietnia nauczyciel będzie miał tytuł płatności urlop dla poratowania zdrowia, ale muszę też zaplanować mu przydziały bo wraca w trakcie roku szkolnego (etat- zastępstwo, a nie mam godzin wf).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ilu kucharzy należy zatrudnić w stołówce internackiej, jeżeli wychowanków od 1 września 2012 r. jest 153?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywała na urlopie zdrowotnym od 01.03.2014r. do 28.02.2015, następnie przebywała od 01.03.2015 do 19.05.2015 na zwolnieniu lekarskim. Obecnie czeka na decyzję z ZUS o przyznaniu renty. Czy można przyznać nauczycielce urlop wypoczynkowy za 2015r.? Czy może skorzystać z urlopu bezpłatnego zaraz po L - 4, czy wystarczy oświadczenie pracownicy o oczekaniu na decyzję o przynaniu renty i orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o niezdolności do pracy, aby usprawiedliwić nieobecność pracownika w pracy do momentu przyznania renty przez ZUS (oczywiście bez wynagrodzenia)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe