Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 81 § 1 i 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów...

PORADA PRAWNA

21 kwietnia 2020 Kadry

Jak zorganizować pracę administracji i obsługi w czasie zawieszenia działalności dydaktycznej szkół: gotowość do pracy, praca zadaniowa, dyżury, urlop czy przestój? Jakie wynagrodzenie? Proszę o odpowiedz z podaniem podstawy prawnej.

Na podstawie art. 81 § 1 i 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, które nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, wynagrodzenie nie przysługuje. W sytuacji, gdy dla danego pracownika nie ma pracy, należy go poinformować o tym, aby pozostawał w gotowości do pracy (tzw. przestoju) poza siedzibą szkoły (np. w domu).
System zadaniowego czasu pracy obejmuje jedynie stanowiska wymienione w regulaminie pracy, a więc jeśli nie został wewnętrznie uregulowany dla określonych stanowisk niepedagogicznych, należy zmienić regulamin pracy, aby takim systemem objąć pracowników (art. 1041 § 1 pkt 2, art. 140 w zw. z art. 150 § 1 KP).
O ile zachodzi potrzeba, by na niektórych stanowiskach niepedagogicznych po godzinach pracy wynikających z harmonogramu czasu pracy jeszcze dodatkowo pracownicy pozostawali w gotowości do jej świadczenia zwłaszcza w domu, dyrektor może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę. Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. Za dyżur w domu, w czasie którego pracownik nie świadczył pracy, nie przysługuje wynagrodzenie ani czas wolny (art. 1515 § 1 – 3 KP).
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT