Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak zorganizować pracę administracji i obsługi w czasie zawieszenia działalności dydaktycznej szkół: gotowość do pracy, praca zadaniowa, dyżury, urlop czy przestój? Jakie wynagrodzenie? Proszę o odpowiedz z podaniem podstawy prawnej.
Na podstawie art. 81 § 1 i 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, które nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, wynagrodzenie nie przysługuje. W sytuacji, gdy dla danego pracownika nie ma pracy, należy go poinformować o tym, aby pozostawał w gotowości do pracy (tzw. przestoju) poza siedzibą szkoły (np. w domu).
System zadaniowego czasu pracy obejmuje jedynie stanowiska wymienione w regulaminie pracy, a więc jeśli nie został wewnętrznie uregulowany dla określonych stanowisk niepedagogicznych, należy zmienić regulamin pracy, aby takim systemem objąć pracowników (art. 1041 § 1 pkt 2, art. 140 w zw. z art. 150 § 1 KP).
O ile zachodzi potrzeba, by na niektórych stanowiskach niepedagogicznych po godzinach pracy wynikających z harmonogramu czasu pracy jeszcze dodatkowo pracownicy pozostawali w gotowości do jej świadczenia zwłaszcza w domu, dyrektor może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę. Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. Za dyżur w domu, w czasie którego pracownik nie świadczył pracy, nie przysługuje wynagrodzenie ani czas wolny (art. 1515 § 1 – 3 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownica do końca marca miała urlop 8-godzinny, od 1 kwietnia przechodzi na 7-godzinny – dostarczyła orzeczenie o niepełnosprawności. Jak należy przeliczyć urlop?
Czy tak:
3/12 * 26 = 6,5 * 8 godz. (52 godz.)
oraz
9/12 * 26 = 19,5 * 7 godz. (136 godz. i 30 min),
co razem daje 26 dni = 188 godz. 30 min?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wypisuję świadectwo pracy, w którym stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy o pracę z upływem czasu, na który była zawarta art. 30 § 1 pkt. 4 Kp Ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeks Pracy Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm. powinien być czy Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ponawiam swoje pytanie dotyczące naliczania ilości godzin ponadwymiarowych dla nauczycieli za dni wolne od pracy typu 23, 24, 27-31 grudnia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel katecheta z dniem 31.08.2018 r. nabywa 35 lat pracy jest to ostatni dzień pracy w starej szkole ponieważ z dniem 1.09.2018 r. został przeniesiony do pracy przez Kurię do innej placówki. Czy dyrektor ma obowiązek wypłacić temu katechecie tę nagrodę jubileuszową,czy może tego nie zrobić i obowiązkiem nowej szkoły będzie wypłata tego jednorazowego świadczenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak wygląda kontrola spraw kadrowych w szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe