Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak zwolnić nauczyciela w związku z brakiem godzin lekcyjnych? Jeżeli mam np. 6 nauczycieli danego przedmiotu i muszę kogoś zwolnic to jakie zastosować kryteria? Jaką podstawę prawną zastosować by nie trafić do Sądu Pracy. Pozdrawiam
Przy zwalnianiu nauczycieli w związku z brakiem godzin należy przyjąć określone kryteria zwalniania. Przede wszystkim bierze się pod uwagę sposób nawiązania stosunku pracy (mianowanie przed umową o pracę), wyższe kwalifikacje do nauczania przedmiotu, doświadczenie w pracy nauczyciela, jego sukcesy, podejście do obowiązków. Należy też pamiętać o ewentualnej ochronie związkowej - niektórzy nauczyciele mogą być takową objęci i wówczas nie można ich zwolnić bez zgody związków zawodowych.
Podstawą prawną zwolnienia nauczyciela z przyczyn organizacyjnych jest art. 20 ust. 1 pkt. 2 Karty Nauczyciela - w przypadku nauczycieli zatrudnionycyh przez mianowanie lub umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy oraz art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela - w przypadku nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin.
W przypadku zwolnienia z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2 dyrektor szkoły musi zawiadomić reprezentującą nauczyciela zakładową (międzyzakładową) organizację związkową.
W wypowiedzeniu stosunku pracy należy dokładnie określić przyczyny zwolnienia. Nie może to być ogólne określenie - zmiany organizacyjne, lecz konkretnie podane fakty, tak aby nauczyciel wiedział, dlaczego został zwolniony, m.in. mniejsza liczba uczniów w nowym roku szkolnym, mniejsza liczba godzin danego przedmiotu/przedmiotów, do nauczania których nauczyciel posiada kwalifikacje, itp.
W wypowiedzeniu należy również zawrzeć informację o możliwości odwołania do właściwego sądu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem gimnazjum. W sierpniu 2016r. wygrałam konkurs na to stanowisko. Teraz nasze gimnazjum ma być włączone do szkoły podstawowej. Rozumiem, że z mocy prawa mam stać się tam wicedyrektorem. Czy mój dodatek funkcyjny i motywacyjny itp. się zmieni? Które z przywilejów dyrektora zachowam?
- Nauczyciel przebywa na urlopie rodzicielskim od 5 listopada 2013r. roczny urlop. Jaki przysługuje mu urlop wypoczynkowy, czy 56 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- czy mogę prosić o wzór upomnienia dla wicedyrektora szkoły za przekroczenie uprawnień
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W naszej szkole funkcjonuje oddział specjalny z uczniami z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym. Jest to klasa z uczniami klas I, II, IV, VII. Nauczyciel dyplomowany zatrudniony od 01.09.2017 r. w wymiarze 14/18 godzin tygodniowo ma przydzielone 13/18 godzin w szkole i 1/18 w klasie - oddziale specjalnym w której są uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim. Moje pytanie: czy nauczycielowi należy się dodatek za trudne warunki pracy. Jeżeli tak to w jakiej wysokości. Dyrektor szkoły – nauczyciel mianowany realizuje godziny dydaktyczne w wymiarze 3/18 w w/w oddziale specjalnym prowadząc zajęcia rewalidacyjne. Moje pytanie: czy dyrektorowi należy się dodatek za trudne warunki pracy. Jeżeli tak to w jakiej wysokości. Inni nauczyciele przedmiotowi (np. nauczyciel wychowania fizycznego) ma przydzielone 21/18 godzin tygodniowo w tym 17/18 w szkole i 4/18 w w/w oddziale specjalnym. Czy nauczycielowi należy się dodatek za trudne warunki pracy za 4/18. Jeżeli tak to w jakiej wysokości. Przedstawiam rozdział z Uchwały Rady Miasta w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli szkół p przedszkoli w sprawie dodatku za trudne warunki pracy. § 8 1. Nauczycielom pracującym w trudnych lub uciążliwych warunkach pracy dla zdrowia przysługują z tego tytułu dodatki. 2. Za pracę w trudnych warunkach uznaje się prowadzenie przez nauczycieli: a/zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą upośledzoną w stopniu głębokim, b/zajęć dydaktycznych i wychowawczych w klasach specjalnych oraz prowadzenie indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego, c/prowadzenie nauczania indywidualnego w domu ucznia, zakwalifikowanego do takiego kształcenia. 3. Nauczycielom przysługuje dodatek w wysokości: za prace w trudnych warunkach – 20% wynagrodzenia zasadniczego. 4. Dodatek za trudne lub uciążliwe warunki pracy przysługuje w okresie faktycznego wykonywania pracy, za którą dodatek jest związany oraz w okresie nie wykonywania pracy, za który przysługuje wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego. 5. Nauczycielom prowadzącym indywidualne nauczanie w domu ucznia oraz dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego przysługuje dodatek w wysokości 20 % stawki godzinowej za każdą przepracowana godzinę. 6. Dodatki przysługują w takiej części, w jakiej godziny pracy w trudnych, warunkach pracy pozostają do obowiązującego wymiaru godzin. 7. Dodatki wypłaca się z dołu za czas faktycznego wykonywania pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może dać nagrodę nauczycielowi z okazji DN, jeśli umowa była do 31 sierpnia, rozwiązanie umowy nastąpiło za porozumieniem stron?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe